Žijeme v době informatiky. Na rozdíl od doby před internetem, kdy jedinými zdroji byly knihy, máme možnost zjistit si cokoliv, co potřebujeme vědět. Přesto mě nepřestane udivovat, když mi přijde klient, který poslušně zobe hromadu „léků“ a stravuje se podle doporučení lékaře, jehož znalosti pocházejí z doby jeho studií a jsou klidně 30 let staré. Na mou otázku, zdali si přečetl alespoň příbalový leták mi pak odpovídá, že snad by mu nedali něco, co by mu mohlo ublížit. Na otázku, jestli doporučený jídelníček vyhovuje jsou odpovědi smíšené.
Přitom izolované látky prodávané jako léky často vyvolávají deficit některých vitamínů a minerálů. Uvedu pár příkladů.
Léky na snižování cholesterolu narušují vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích jako je vitamín A, D a E a mohou snížit zásoby železa v organismu. Výsledkem je chudokrevnost, spojená s únavou, problémy se spánkem, poruchy menstruace a jiné.
Acylpyrin snižuje hladinu vitamínu C, vitamínu A, kyseliny listové, vápníku a draslíku. Může tak ovlivňovat svalovou práci a to včetně svalu srdečního. Je paradoxem, že je předepisován jako jeden z „léků“ při srdečně-cévních onemocněních. Stačí jen změnit název na Anopyrin.
Kortikosteroidy snižují hladinu vitamínu D, draslíku, zinku a některých vitamínů B. Následkem je často snížená imunita a špatný stav sliznic. Nebo neurologické poruchy.
ACE inhibitory, cimetidin a inhibitory protonové pumpy (omeprazol) interferují se vstřebáváním vitamínu B 12. Nedostatek vitamínu B 12 se může projevovat senilitou a opět poruchami krvetvorby.
Beta-blokátory způsobují deficit koenzymu Q10. Ten významně přispívá k přeměně energie z přijímané potravy na energii chemickou – ATP. Nejvíce jsou pak ovlivněny orgány – srdce, plíce a játra. Mnoho studií prokázalo pozitivní vliv koenzymu Q10 na srdce – zejména při nepravidelné srdeční činnosti či infarktu myokardu.
Hormonální antikoncepce může snížit hladinu mědi, železa, zinku, kyseliny listové, vitamínu C, B2, B6, B12 a E. Opět se zhoršuje krvetvorba a využití bílkovin ze stravy. Ubývá svalové hmoty, zvyšuje se procento tuku a po vysazení bývá problém počít dítě, nebo udržet plod.
Antihistaminika a amonium chlorid (v sirupech na odkašlávání a kapkách proti rýmě) snižují hladinu vitamínu C. Paradoxně tak oslabují imunitu a nebo naopak zhoršují již projevené alergie.
Bohužel repertoár „léků“ je obrovský. Co na tom, že většina z nich se honosí předponou anti – neboli proti. Dnešní doba miluje boj. Bojujeme proti zločinnosti, korupci, zhoršování životného prostředí, proti rakovině, ale také proti sobě. Přitom prohráváme. Stačí se jen zastavit a rozhlédnout se kolem. Postupně ztrácíme pojem o propojení a spolupráci. Jak ve společnosti (a ve světě), tak i ve vlastním těle. Když to bolí, vypneme to. Když už dojde k poškození, odstraníme to a nahradíme. Je tu nějaká šance na změnu?
Dovoluji si tvrdit, že základem života je láska. Z lásky se rodíme a později my sami skrze lásku dáváme život další bytosti. Milujme své bližní, jako sebe sama! Láska znamená naslouchat – cizím, bližním, stejně jako sobě. Necítíte se dobře? Trápí vás něco? Zastavte se a naslouchejte, co vám duše skrze tělo říká. A odpovězte správně. Pro to, aby jste mohli správně odpovědět, je třeba mít informace. A jsme opět na začátku tohoto příspěvku. Dobré informace najdete: v knihách, u odborníků, nebo na internetu. Poslední zdroj může být ošidný. Knihu mohl napsat pouhý teoretik. Odborník může být prodejcem nějaké firmy. Zde se uplatní intuice, nezávislost zdroje, doporučení, nebo třeba osobní kontakt. Já osobně bych si vyhledal všechny dostupné zdroje o webu, odbornosti terapeuta a jeho vzdělání či pracovní historie. Stejně tak bych se neřídil knihou, napsanou teoretikem bez řádné praxe. Při osobní návštěvě bych dal na dojem, který z terapeuta nebo lékaře mám. Web, na kterém chybí životopis a uvedená praxe bych dále nezkoumal. Teoretikem psanou knihu bych si nekoupil. A lékař nebo terapeut, který má nadváhu, nebo sám má zdravotní problém by mě viděl poprvé a naposledy.
Za úplně nejlepší způsob získávání informací považuji vzdělávání se. Chcete se zdravě stravovat? Chcete pochopit, jak fungujete? Chcete zlepšit svoji kondici? Najděte si odpovídající kurz a přihlašte se. Samozřejmě platí výše uvedené – lektor nechť je důkazem toho, že ví o čem mluví a také to praktikuje. Mě nejvíce naplňuje, když student pochopí obsah kurzu a dokáže to prakticky použít. Bez pochopení sebe sama se trvale uzdravit nedokážeme. Zdraví lidé tvoří zdravou rodinu, zdravá rodina zdravou společnost a zdravá společnost zdravý svět.