Rizika špatné diagnózy

Stalo se vám, že jste si vzali nějaký lék a bylo vám po něm zle? I když jindy se tak nestalo? Na vině není lék, ale špatná diagnóza. Zaujal mě děsivý článek, popisující hrozivou reakci jedenáctiletého chlapce na sirup s Ibuprofenem. Zde je úvodní text: Jedenáctiletý Calvin Lock z Littleportu ve Velké Británii onemocněl běžnou virózou. Pro zmírnění příznaků mu tak maminka dala zcela intuitivně dětský sirup Nurofen, jehož hlavní účinnou látkou je ibuprofen. To, co se odehrálo následovně, ale bylo jako z hororu. Chlapec dostal na běžně dostupný lék vzácnou alergickou reakci, při které 65 % kůže pokryly obrovské puchýře jako po těžkém popálení, a jeho život byl ve vážném ohrožení.

Co se v tomto případě stalo? Nejdříve si představíme hlavní protagonisty. Ibuprofen je látka, patřící do skupiny nesteroidních antirevmatik. Potlačuje bolest, horečku a zánět. Horečka a zánět jsou projevem všeobecné – vrozené imunity, bolest je vyvolaná stagnací krve, je-li spíše tupá – vzniká tlakem otoku (stagnující tekutiny) na okolní tkáň. Nachlazení (anglicky: common cold) je podle TČM vpád chladného větru. Ten napadá hlavně horní část těla – zejména hlavu, oblast šíje, ramen a horní části zad.

Vpád chladného větru způsobí stažení svalů, zimnici a pocity chladu, kýchání a řídký výtok z nosu. Teplota je buď normální, nebo lehce zvýšená, postižený se však nepotí, zato ho může bolet hlava – zejména temeno a týl. Správný způsob, jak postupovat je vyvolat pocení – vyhnat chlad a být v klidu a teple. Tradičně se podává čaj ze syrového zázvoru, nebo polévka z cibule a pórku. Důležité je zůstat v teple a vyhnout se průvanu a chladu. Je-li po vypocení hlad, podává se buďto rýžová kaše, nebo již výše zmíněná polévka s rýží, může být i s vejcem.

Co se tedy stalo? Starostlivá maminka v dobrém úmyslu podala sirup, obsahující ibuprofen. Podle TČM je ibuprofen hořký a chladný. Potlačuje horečku (Yang) a odstraňuje otok močením. Neboli zabrání pocení a otevře vrátka dovnitř. Stevens-Johnsonův syndrom, jak následnou reakci lékaři nazvali je souborem symptomů – příznaků, které udělaly z chlapce mokvající přízrak. Podle TČM  je výsledkem nesprávné léčby, kdy podání špatného „léku“ oslabilo obrannou Qi (o té jsem psal dříve) a umožnilo hlubší průnik škodliviny. V tomto případě až do vrstvy výživy a krve, kterou přehřály – doslova spálila kůži maso.

Na tomto poškozeném terénu se pak dobře daří všudypřítomným streptokokům, stafylokokům, nebo třeba herpetickým virům. Jako když se hyeny vrhnou na zbytky, které jiný lovec (třeba lev) opustil a zmizel z dohledu. Neboli nejsou příčinou, ale pouze následkem. Není to tak, že je na sobě a v sobě nemáme. Jen jsou hlídané imunitním systémem a zdravým lymfatickým systémem – včetně uzlin.

Na vině tedy není „lék“ samotný, ale jeho špatné podání. Podobně by mohl zapůsobit i běžný aspirin. Bohužel tato praxe – podávání zmíněných „léků“ je celkem běžná. Postiženému se uleví, zmizí příznaky, které by ho donutily zůstat na lůžku a v klidu. Škodlivina však zůstane někde mezi. Tuto vrstvu TČM nazývá Shao Yang a patří sem prostory mezi blánami. Někde mezi povrchem a vnitřkem těla. Časem se mohou objevit jiné problémy, nebo jen chronická únava a spavost. Postižené bývají klouby, pohrudnice či poplicnice, mozkové blány, perikard  (obal srdce), žlučník, děloha atd.

Co dělat, aby k podobným, nebo lehčím případům nedocházelo? Vzdělávat se! Jsou to právě principy TČM, které vás jasnou a srozumitelnou formou naučí, jak si zařadit každou nemoc a jak správně postupovat. Je mnoho hotových (tzv. patentních) bylinných směsí a rovněž bylin, které můžete mít doma ve své lékárničce. I když současná legislativa u nich zakazuje uvádět jakékoliv léčivé či regenerační účinky, potřebné informace lze získat z knih, webů, nebo právě na kurzech, určených široké veřejnosti. I proto pravidelně pořádám semináře a kurzy s tímto zaměřením. Informace byly, jsou a budou tím nejcennějším, co můžete získat. Namísto sezení u televize, nebo zabíjení času, raději věnovat kousek pozornosti do poznávání toho, jak fungujeme, čím jsme ovlivňováni a jak můžeme zkvalitnit svůj život. Možná na tom bude jednou záviset náš život. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *