Pohyb a zdraví

„Co se nepoužívá, zakrní“! Tuto větu známe snad všichni. Víme, co nám říká?

Člověk se hýbe, pohyb je mu dán jako přirozenost, jako nutnost, součást života. Je to Jang v Jangu – stav, kdy jsme nejen vzhůru, ale navíc akční. Tak, jak je studium potravou pro náš intelekt, tím je pohyb potravou pro naše tělo – zejména svaly a kosti.

Z pohledu TČM je důležitá rovnováha mezi odpočinkem a akcí. Akce – výdej záleží na ročním období a kondici – a rovněž práci. Jednoduché a pochopitelné. Indická jóga učí, že nádech je podmíněn výdechem. Příjem je podmíněn výdejem. Z pohledu západního pohyb zvyšuje potřebu živin – zvyšuje tak náš BAZÁLNÍ METABOLISMUS! Ten s věkem klesá, a proto je třeba jej podporovat. Závisí na něm také stupeň regenerace – náš metabolický věk. Je smutné, že mnoho lidí se cítí být staršími, než jsou. Na druhou stranu – tak, jak jsme silní fyzicky, tak jsme silní i psychicky. Neboli něco vydržíme.

Základem pohybu budiž chůze. Svižná, trvající delší dobu (alespoň 30 minut denně), nejlépe venku, ne v posilovně na běžícím pásu. Taková chůze podporuje pohyb lymfy v těle a pomáhá vyživovat meziobratlové ploténky. Pokud Vás bolí dole v kříži, pak by 30 minutová chůze měla být Vaším denním chlebem. Nejlépe po práci nebo po večeři. Není třeba začít hned běhat. Uspíšení a špatná technika spíše uškodí, než pomůže! Zkuste například barefoot boty, které simulují chůzi na boso. První měsíc bude chůze naprosto dostačovat.

Zajímavou variantou je Nordic walking. Technika chození s holemi je naprosto odlišná od bosé chůze a zapojení paží ulevuje nohám a posiluje i horní část těla. Rozhodně nejde o sport pro důchodce. Vyzkoušejte. Máte-li problémy s klouby na nohou, nadváhu či vyšší tlak, pak je Nordic walking cvičením pro Vás. Instruktor je ze začátku nutný, jak jsem se sám přesvědčil. 🙂

Běh je vyšším stupeň chůze. Bez přípravy si koledujete o zranění nebo přetížení kloubů či svalů. Začínáme na 10 minutách a postupně přidáváme. Je třeba běhat pravidelně – nejlépe obden. Běh v botách s vysokou podrážkou a tlumením (vzduch, gely apod.) je minulostí. Po zvládnutí chůze můžete zkusit barefoot běh. Raději s barefoot botami, než naboso. Správnou techniku se lze naučit – běžeckých škol je hodně, stejně jako knih nebo instruktážních videí.

Posilování. Je přirozené cvičit s vlastním tělem. Kalistenika je konečným stupněm, na který je dobré se připravit. Balančními cviky, cvičením s popruhy TRX (nebo jejich levnějšími napodobeninami) a jógou. Využití trenéra je více, než vhodné. Špatně naučený cvik se hůře odvyká. Posilovna je široký pojem, který může zahrnovat nejen činky a stroje. Podle mé osobní zkušenosti trenéra a instruktora je většina strojů spíše škodlivých a byly vytvořeny pro výrazně osvalené jedince. Dřepy s těžkou činkou, benchpress nebo mrtvé tahy jsou pro běžného člověka zkratkou ke zranění a k fyzioterapeutovi. Cvičení s popruhy naopak podporuje správné držení těla, zapojení všech pomocných svalů, koordinaci i hluboký dech.

Plavání je králem mezi sporty. Zejména kraul při správné technice zvyšuje kondičku a zlepšuje dech. Jakékoliv cvičení ve vodě je šetrné pro pohybový aparát, klade přirozený odpor pracujícím svalům a podporuje pohyb lymfy v těle. Voda uklidňuje mysl a ducha.

Vezmete-li jógu, plavání a šnorchlování, dostaneme nádechové potápění, nebo-li freediving. Pomáhá objevit náš skrytý aquatický potenciál, učí disciplíně, výrazně zklidňuje, urovnává tlak, předchází srdečně-cévním příhodám, zlepšuje využití tuků atd. Pravidelné bazénové tréninky s dlouhými ploutvemi posilují nohy a dolní část zad přirozeným způsobem bez přetěžování.

Kolektivní sporty by byly dlouhou kapitolou, stejně jako cvičení Qi-Gongu nebo Tai-Ji. Zde se klade větší důraz na souhru týmu, správné pohyby nebo prožitek. Výše uvedené sporty lze provozovat na úrovni rekreační, kondiční, nebo vrcholové. Správná varianta je ta kondiční. Vrcholový sport zatěžuje příliš, rekreační nemá moc velký užitek. Užitek a změny přináší sport kondiční, nebo-li vykonávaný pravidelně, s proměnlivou nebo zvyšující se intenzitou. Osobně, není většího soupeře, než jsme my sami. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *