Na křižovatce Východu a Západu

Občas bývám tázán, proč používám a doporučuji některé doplňky stravy, když jsem tím „čínským bylinkářem“. A jestli jsou třeba. Vysvětlím: „Rád používám směsi bylin ve formě rozpustného prášku (pětinásobného koncentrátu sušených bylin). V rozumné dávce – a spolu s nimi některé doplňky stravy. Hlavně vitamíny a minerály“. Proč? Tímto odpovídám.

Jsem terapeut, zabývající se primárně čínskou fytoterapií. Používám: drogy (léčivo) – usušené nebo jinak konzervované rostliny, jejich části nebo produkty jejich metabolismu, sloužící jako léčivo nebo k podobným účelům. Citováno z Wikipedie. 🙂

Kromě nich, využívám praktických znalostí Ortomolekulární medicíny. Zakladatelem a průkopníkem Ortomolekulární medicíny je dr. Linus Pauling, dvojnásobný laureát Nobelovy ceny. Definice by zněla: „Jedná se o zachování dobrého zdravotního stavu a o léčbu nemocí pomocí řízených změn přesných koncentrací látek, které se v lidském těle běžně vyskytují.“ Látky, které bychom běžně měli dostávat v potravě. Jejich deficit nejčastěji řešíme potravními doplňky.

Definice doplňků stravy na Wikipedii zní: „Jako doplňky stravy se označují přípravky, které vypadají podobně jako léčivé přípravky (prodávají se v lékárnách i mimo ně), ale jsou zvláštní kategorií potravin. Jako účinné složky obsahují vitamíny, minerály a další látky, dříve označované jako tzv. potravní doplňky. Doplňky stravy mají dodat organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které mají[zdroj?] příznivý účinek na zdravotní stav“.

V praxi to znamená, že dodáme-li tělu každý den odpovídající množství „mikronutrientů“, tedy vitamínů, stopových prvků, minerálů, aminokyselin a jedné mastné kyseliny, zajistíme a udržíme jeho správné fungování a obranyschopnost.

Jak se liší byliny a další dary přírody od jednotlivých vitamínů, minerálů? Nijak. Liší se jen úhel pohledu.

Příkladem by mohla být bylina Dang Gui. Česky: Děhel čínský. Říká se jí ženský ženšen, nebo-li: ženský kořen člověka. Její hlavní funkcí je: „Dynamicky doplňovat krev, zastavovat bolest, zvlhčovat střeva“. Jinými slovy: podpora krvetvorby a posílení cév – jejich tonusu, analgetické vlastnosti, mírně projímavé účinky. 

Znovuvyužití (recyklace) železa pro červené krvinky začíná u vitamínu E. Více v článku: Chudokrevnost není jen o železe. Není náhodou, že děhel tohoto vitamínu obsahuje dost – bylina je lehce olejovitá. Kde jsou oleje, hledejme vitamín E – antioxidant, rozpustný v tucích. Čínská fytoterapie nachází společný závěr s moderní biochemií!

Dalším příkladem je například bylina: Cang Zhu. Česky: Atraktylis vejčitý. V popisu práce má: „Vysušuje vlhkost, či větrnou vlhkost, zpevňuje slezinu, zlepšuje zrak“. Jinými slovy: podpora imunity, podpora sliznic a trávení. Podle biochemie obsahuje významné množství vitamínů: A, B, D. Vitamín A – sliznice a zrak, vitamíny skupiny B – Citrátový cyklus (získávání energie z potravy), vitamín D – imunita (její modulace), pevnost kostí.

Je mnoho dalších případů. Byliny, odstraňující horko bývají hořké. Obsahují hodně hořčíku. Ten „pročišťuje horko“ – relaxací svalů zajistí snadný průtok krve cévním systémem. Včetně podkoží, které odstraní nadbytečné teplo z metabolismu. Byliny, podporující močení mívají chuť trpkou. Trpkost je způsobená draslíkem. Ten je diuretický – podporuje močení a odvod přebytečné vody z organismu. Atd.

Na kurzech vysvětluji, proč mají těhotné ženy „jisté“, nezvyklé chutě. Proč nám něco vadí a jak použít běžně dostupné prostředky v případě nouze. Naprosto logické věci, které potvrzují, že jsme tvory intuitivními a dokážeme sami poznat, co je pro nás dobré. Že záleží jen na úhlu pohledu a definici. A že lze dojít k vzájemnému porozumění dvou zdánlivě protikladných vědeckých směrů. Navíc zkombinováním bylin a potravních doplňků mohu udělat i to, co by působení bylinné směsi zhoršilo, nebo zkomplikovalo. A to je také odpověď na úvodní otázku. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *