„Léky“, které neléčí

Náhražky! Všichni známe kávu bez kofeinu, alkoholické nápoje bez alkoholu, sladkosti bez cukru, „masné“ výrobky bez masa a další. Kromě alkoholu před řízením – což je logicky zdůvodnitelné, je někteří požívají, aby si užili chuť něčeho, co mají rádi. Většinou z důvodu zdravotního. Často také proto, že si daného po nějakou dobu užívali více, než je zdrávo. Nebo z důvodu víry či přesvědčení. Ale pak tu máme ještě něco, co požíváme jen občas, je-li třeba.

Léky! Zúžíme filtr a podíváme se na léky, zmírňující příznaky – symptomy nachlazení a chřipky. Jsou to mnohdy sáčky, obsahují kombinaci několika látek. Vždy je to paracetamol a fenylefrin. Někdy se přidává vitamín C – kyselina askorbová, nebo guajfenesin. Samozřejmě nějaká ta umělou příchuť a sladidla – také umělá. Zúžíme znovu filtr a zaměříme se na hlavní složky. Vitamín C je jediná přísada, kterou lze označit za dobrou a na svém místě. Ty ostatní mají svou stinnou stránku. Vytvořme si příběh, kde naše tělo bude město a škodlivina nájezdníci. Obranné mechanismy si představme jako mobilizační cvičení v případě ohrožení města. Bílé krvinky budou obránci. A léky budou agenti, kteří řídí vedení města a mají vliv. Začneme představením protagonistů.

Naše tělo – město, je nezávislé, udržuje styky s okolním světem, má vlastní obranu. Takové město, obehnané strážní zdí – z jedné strany vstup a z druhé výstup. Obchoduje a komunikuje s okolním světem.

Škodlivinami bude nachlazení a chřipka. Podle TČM nachlazení způsobuje chladný vítr, chřipku zase horký vítr. Chladný vítr vstupuje kůží – zejména přes temeno, ramena, a záda. Horký vítr vstupuje branou úst a nosu. Zatímco viróza se projevuje pocity chladu, lehce zvýšenou teplotou a nepocením, chřipka vnitřním pocitem horka, horečkou a pocením. Zimnice je častým jevem u obou. Fyzickým projevem budou viry a bakterie.

Obranné reakce jsou dle TČM v kompetenci obranné Qi. Patří k nim stažení cév v končetinách a pod kůží, teplota – až horečka a psychický útlum. To nás donutí zalézt pod peřinu, uvolnit horko pocením a odpočívat. Zánět je poslední možností, jak izolovat škodlivinu na jednom místě.

Bílé krvinky jsou obranou – domobranou, mobilizovanou v případě průniku škodliviny. Aby zasáhla na místě, zničila a zatlačila zbylé nájezdníky za obranné valy – horní část kůže nebo mandle (nosní a krční). Ke své práci potřebují spolupráci s obyvateli a vedením města.

Paracetamol (Paralen, Panadol aj.) patří do skupiny analgetik (potlačují bolest) a antipyretik (snižují horečku). Také tlumí emoce – jak negativní, tak i pozitivní. Fenylefrin se řadí mezi dekongestiva – lokálním rozšířením cév zmírňuje otoky a uvolňují ucpaný nos. Může také zhoršit vysoký i nízký tlak. Guajfenesin patří k anxiolytikům (snižují úzkost a napětí) a centrálním myorelaxans – utlumením přenosu vzruchů v CNS snižují klidové napětí svalů.

SCÉNÁŘ č.1. Podtitulek – něco na nás leze, jdu domů, dám si horký čaj (bylinný), vitamín C, zalezu pod peřinu, vypotím se, vyspím se z toho: Klapka! Na město se valí hordy nájezdníků. Vedení města vyhlašuje pohotovost. Lidé se stahují do krytů, obránci proudí k branám a slabým místům. Střet! Většina nájezdníků je pobita, ostatní prchají. Opravují se škody, město zase začíná žít.

SCÉNÁŘ č.2. Podtitulek – něco na mě leze, musím dál fungovat, něco si na to dám. Klapka! Na město se valí hordy nájezdníků. Vedení města chce reagovat, ale rozkazy z vlivných míst znějí jasně: „Jen žádnou paniku“! Namísto mobilizace se uklidňují občané, vyvolává se pocit, že to není nic vážného, v televizi je reportáž z místa údajného bojiště, kde se skoro nic neděje. Brány zůstávají otevřené, aby obchod mohl pokračovat a nic nenarušilo navyklý stereotyp a zdánlivý klid. Nájezdníci vnikají dovnitř, zabíjejí zmatené obránce, ničí na co přijdou. Zůstává po nich spoušť a zkáza. Trvá dlouho, než je vše opraveno. Za velkou cenu a stojí to spoustu energie.

Náš příběh bude pokračovat. Příště si podrobněji řekneme, co se dělo a jak to může dále vypadat v našem městě ze scénáře č.2. A co to má vše společného s náhražkami? Pohodlnost a nezodpovědnost, nebo nemožnost poslechnout signály těla za velkého přispění reklamy a nevědomosti nahradily zdravý rozum a řádnou léčbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *