„Před bezem klekni“

Jaká je v těchto dnech nejpotřebnější léčivka. Bezesporu je jí bez černý (Sambucus nigra). U nás na Hané se květu říkalo „kozičky“, plodu zase „bezinky“.

Přísloví praví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. A také: „Je lékem proti devíti nemocem“. Rovněž je považován za bylinu magickou.

Milují ho mšice, které pak nechávají být zbytek zahrady. Dřevo má mnoho využití, z plodů je výborný likér, květy se dají obalovat a smažit – kosmatice, vyrobit sladký sirup, nebo sušit. Květenství bezu má nejvíce využití. Používá se v nálevu jako potopudný a hleny rozpouštějící prostředek, nebo v podobě obkladu. Ten se vyrábí z vinného octa – a teď je právě jeho čas!

Postup je snadný. Květy (správně květenství) natrhané během světlé části slunečného dne zbavte těch hrubších stopek. Dá se to udělat jedním střihem nůžek. Nacpěte do sklenic a zalijte vinným octem  – max. 6 %. Vše by mělo být ponořené. Pevně zavíčkujte a dejte na teplé místo mimo přímý dosah slunce. Doba macerace je různá. Tradiční je alchymistických 21, nebo 28 dnů. Většina účinných látek se vylouhuje již během prvních hodin. Bude-li třeba, použít se dá hned druhý den. Hotový ocet slejte do sklenic a skladujte v chladu, třeba v lednici. Vyvarujte se kontaktu s kovem! Dobře uskladněný ocet vydrží minimálně 2 roky.

Používá se jako obklad chodidel, nebo lýtek. U nejmenších, nebo velmi citlivých stačí potírat chodidla, tradičně se namočily a vyždímaly ponožky (nebo podkolenky), navlékly se a měnily podle stavu. Jak kůže, tak vývoje teploty. Dobrou známkou bylo, když se horečnatý pacient začal potit a dostal žízeň.

Mechanismus působení se dá vysvětlit různými způsoby. Nejpochopitelnější je pohled TČM. Květy patří do skupiny léčivek, otevírajících povrch. Chuťově jsou vyrovnané, stejně jako teplotně. Důležitá je však úprava. Syrové, vody nezbavené bylině se říká forma „sheng“. Má vztah k povrchu – tam, kde v lidském těle nacházíme svaly, podkoží, kůži a důležitou část imunitního systému – lymfy a lymfatické uzliny. Její energie je dynamická, pracuje s vodou – hýbe s ní a tak přirozeně navodí pocení. Pročišťuje horko jak pocením, tak i močením a tím snižuje teplotu. Úprava s octem, který je kyselý, sladký a pálivý vynese účinek byliny do horní části těla – hrudi, horní části zad, rukou a hlavy. Cesta nahoru vede skrze vnitřek těla – nitro. Působí zejména na orgány: plíce, ledviny, slezinu a srdce. Při pohledu na květenství se nám vybaví padající vodopád, vyvěrající z jednoho místa, aby se rozprskl na záplavu kapek. Je zajímavé, že klasický nálev, nebo lépe sirup s cukrem pomáhají obnovit sliznice cest dýchacích a utišit dušnost.

Bez je úžasnou léčivkou, kolem které často chodíme, aniž bychom tušili, že míjíme bezpečnou alternativu paralenu (Panadol) či ibuprofenu (Nurofen). Je úžasné, že kvete právě teď, když máme období vrcholného léta. Vláda elementu ohně s sebou nese vysušení tekutin a neklid. Jedním z projevů jsou právě horečky, provázející nemoci, končící na přípony: ,-is nebo ,-ida.

Nakonec jen doporučení. Trhejte maximálně každý třetí květ, ať zůstane i pro jiné, třeba hmyz. S octem se rozdělte, aby vám zbytečně nezůstával. Je lepší, vyrobit si každý rok nový. I cesta za květy je cíl a procházka v toto roční období vyvětrá mnohý stres.

Comments are closed.