Chudokrevnost není jen o železe

Chudokrevnost neboli anémie je situace, kdy poklesne počet červených krvinek a množství hemoglobinu v krevním oběhu pod normální hranici. Potvrzuje to rozbor krve – biochemická analýza. V TČM říkáme spíše „prázdnota krve“. Ne, že by jí bylo méně, jen není dostatečně „výživná“. Potvrzuje to soubor příznaků (symptomů), které tvoří „obraz nemoci“. Základem léčby je vždy strava, v případě TČM ji ještě podpoříme bylinnou léčbu, nebo akupunkturou. Jedním ze způsobů, jak se dá rychle a účinně pomoci, je dodávání látek, které jsou pro krvetvorbu třeba. Každého jistě první napadne železo. Nejen o tomto stopovém prvku bude zbytek úvahy. Stejně, jako si Pepek námořník myslel, že mu ze špenátu plného železa narostou svaly (víme, že chyba se stala v desetinné čárce), tak i v tomto případě není zpravidla tím chybějícím článkem železo.

V našem organismu se železo zpravidla nachází ve formě organické – hemové železo, v menším množství ve formě anorganické – nehemové železo. Hemové železo nelezneme v krvi jako hemoglobin, ve svalech jako myoglobin. Červená krvinka má poměrně krátký život – asi 120 dní. Až doslouží, železo, které obsahuje, je recyklováno. Člověk, který přijímá ve stravě několikrát týdně maso (zejména červené) a má dostatečný příjem energie, denní ztráty nahradí. Jde o malá množství. Asi 1 mg u mužů a 2 mg u žen. Většinu použitého (starého 🙂 ) železa totiž recyklujeme. A tady většinou začíná problém. Tím problémem je delší nedostatek. Energie, přijaté potravou, zvláště bílkovin a také nutričních látek, které jsou potřebné pro další procesy a reakce, na jejichž konci stojí nová, mladá a svěží červená krvinka. Těmi nejčastějšími jsou:

Nedostatek vitamínu E a C: Tyto dva nejznámější antioxidanty jsou důležité pro ochranu železa a jeho další využití. Bez nich železo zůstává v těle a může působit toxicky. Vitamín E navíc snižuje tělesnou potřebu kyslíku. Vit. C je důležitý pro stovky biochemických dějů a navíc přispívá k ochraně bílkovin. Podle TČM vit. E vyživuje krev, doplňuje Yang a posiluje šlachy a kosti. Vit. C zase pročišťuje horkost (hlavně ze srdce), zastavuje krvácení, rozpouští toxiny a utišuje ducha.

Nedostatek vitamínů skupiny B: zejména B6, B9 a B12: Vit. B6 dokáže zvýšit  množství hemoglobinu během pár dnů i na dvojnásobek hodnoty. Přijímáme-li ho spolu s hořčíkem, je efekt ještě výraznější a rychlejší. Podle TČM „zprůchodňuje játra“ a napravuje Qi, pročišťuje horkost a uvolňuje stísněnost. Vit. B9 (kyselina listová) a vit. B12 se vzájemně kompenzují a jsou bezpodmínečně nutné pro krvetvorbu. Bohužel, příliš vysoké dávky vit. B9 mohou vyvolat deficit vit. B12. Tento stav nastává často u lidí, kteří nepřijímají žádné živočišné produkty, nebo v těhotenství, pokud žena bere pouze kyselinu listovou. Podle TČM kyselina listová vyživuje krev a harmonizuje játra, utišuje ducha a plod. Vit. B12 zase doplňuje Qi a vyživuje krev a zastavuje krvácení. Nicméně, je potřeba brát celý B-komplex pro zajištění správného využití živin z potravy!

Nedostatek kyseliny chlorovodíkové v žaludku: Tato kyselina pomáhá přisvojit železo přijímané potravou, které je pak vstřebáno. Pro její dostatečnou produkci jsou potřeba právě vitamíny skupiny B, zejména B1, B2, B3, B5 a B11 (cholin). Problémy se žaludkem – nejen kyselost a pálení žáhy, jsou jasným signálem, že je něco v nepořádku. Pomáhá i červená řepa (betain), sójová omáčka, kvalitní ocet, olivy… a správné dýchání. Bohužel i stres dokáže snížit produkci této – pro nás životně důležité kyseliny.

Nedostatek hořčíku: Deficitem hořčíku trpí v podstatě každý. Je mnoho forem, při vyšší míře stresu je vhodný hořčík bisglycinát. Užívá se ideálně ráno nalačno a stejně před spaním. Dalšími deficitními prvky, důležitými pro krvetvorbu mohou být i měď a kobalt.

Chudokrevnost z nedostatku železa: V případě, že vše výše zmíněné ošetříte a efekt nenastane, můžete začít podávat železo. Nejlepším zdrojem jsou játra (i sušená). Železo ze živočišných zdrojů je více využitelné, než to z rostlinných zdrojů. Vegetariáni, vegani a další, kteří nejí živočišné produkty by si měli hlídat také přísun rostlinných bílkovin, kterých by mělo být na 1 kg hmotnosti přibližně 1,5 x více, než živočišných. Nedostatek železa může nastat při rychlém svalovém růstu, v důsledku nárůstu myoglobinu ve svalech. I zde je třeba zvýšit příjem energie, bílkovin a všech již zmíněných živin.

Správné dýchání: Hluboké dýchání s důrazem na výdech podporuje zklidnění a využití kyslíku. Míra vnímání stresu je individuální a každý zná princip dýchání do pytlíku vedoucí ke zklidnění. Dech jsou jako kovářské měchy, které rozfoukávají plamen pod kotlem, kde vaříme novou várku krve.

Je logické, že náš organismus reaguje jak na množství a složení stravy, tak i na výdej energie. Psychická zátěž by měla být kompenzována fyzickou. Pokud je jedinou aktivitou po půldenním sezení v kanceláři procházka po supermarketu, vaření a úklid, sníží se úroveň bazálního metabolismu na hodnotu, která odpovídá jeho potřebě. Jinými slovy. Pokud chcete celkově posílit a tím i povzbudit krvetvorbu, pamatujte si: „VÝDEJ PODMIŇUJE PŘÍJEM“. Výdej má být rozumný, aby vás zase příliš nevyčerpal. Takto se zvýší potřeba a schopnost organismu přijmout a zpracovat dodané živiny. Často jsou to naše chutě, které upozorňují na potřebu té které živiny. Vždy je lepší, poradit se s povolaným člověkem, který dokáže zhodnotit stav a navrhnout další postup. Experimentovat na vlastní triko s doplňky výživy, bz znalostí dávkování a svého zdravotního stavu nedoporučuji.

Jak je vidět, je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit krvetvorbu. A ještě více, které ji mohou zhoršit. Typicky jsou to průmyslově zpracovaná, upravená jídla, dále alkohol, drogy, některé léky a antikoncepce. A také nedostatek odpočinku, zejména spánku – obnova krve probíhá nejvíce v noci, když spíme. Tyto faktory zvyšují nároky na všechny zmíněné živiny. Pokud zvýšené potřebě nevyhovíme, dostaneme se časem do již zmíněného stavu „prázdnoty krve“. Její projevy jsou rozmanité – od únavy, bledosti, krátkého dechu, přes alergie, slabou nebo zastavenou menstruaci, neplodnost, poruchy spánku atd.

Proto pozor, když narazíte na články typu: PADAJÍ VÁM VLASY, JSTE BLEDÁ A ČASTO UNAVENÁ? CHYBÍ VÁM ŽELEZO! Zbystřete! Protože chudokrevnost není jen o železe!

__________________________

V článku jsou použity zkušenosti z vlastní praxe. Informace zde uvedené nenahrazují předepsanou lékařskou péči. V případě vážnějších onemocnění doporučuji konzultaci s vašim lékařem, zvláště, pokud užíváte dlouhodobě léky. Za použití informací bez správné diagnostiky nenesu odpovědnost!

Zdroje:

Adelle Davis – Uzdravme se

Jiří Janča – Co nám chybí

Bob Flaws – TAO zdravého stravování

WikiSkripta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *