Úprava váhy a cvičení

Největším nepřítelem zdraví je nadváha. S každým kilogramem navíc se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, diabetu, kloubních problémů, nebo neplodnosti. Obezita je nemoc, jako každá jiná. Kromě pár procent případů, kdy je na vině genetika je to vždy nevhodný styl života.

Nedostatek pohybu, stres, špatná skladba jídla, přejídání nebo nedostatek některých živin způsobují ukládání zásob na „horší časy“ a růst tukové tkáně. Ta může být viditelná, nebo uložená skrytě v břiše – tzv. viscerální tuk. Ten je považován za škodlivější. Tuková tkáň může také sloužit jako skladiště látek pro tělo škodlivých a nebezpečných. 

Patří sem nevyloučené produkty metabolismu, chemické přísady v potravě, zbytky léků, hormony z antikoncepce a další. Tyto jedy jsou jednou z příčin tzv. „stop stavu“ při hubnutí. Pomůžou bylinné směsi, zvyšující detoxikační schopnosti těla.

Několik desetiletí potvrdilo, že bez pohybu není možná žádná dlouhodobá trvalá změna. Pohyb je kromě svalové námahy také zdrojem hormonů „dobré nálady“, které si jinak zajišťujeme jinými příjemnými činnostmi – např. jídlem. Správně fungující dieta bere v potaz věk, pohlaví, pracovní vytížení, sportovní aktivity, množství kalorií a prvků přijatých z potravy.

Tímto směrem se ubírá úprava váhy. Kromě doporučení vhodného pohybu a aktivit se zaměřuji na skladbu jídelníčku. A to kombinací čínské dietetiky a západního dietologického pohledu. Důležitou součástí jsou také vhodné doplňky výživy, které usnadňují zejména první fáze redukčního programu.

Základem je vždy vhodné a sezónní složení stravy!

Comments are closed.