TCM není jen ženšen a akupunktura

Když se řekne Tradiční čínská medicína, první, co každého napadne je akupunktura. A možná také ženšen. Známé je též moxování, baňkování, cvičení Qi-Gongu aj. TCM je však hlavně preventivní medicína, založená na pozorování a diagnostice. Terapeut TCM není odkázán na drahé přístroje a vyšetření. I v případě analýzy z laboratoře, nebo jiného výstupu si terapeut vše převede do své „řeči“. To, že to jde a funguje potvrzují výsledky. Pozor je třeba si dát u „terapeutů“ absolvujících víkendové školení – většinou pořádané distributorem doplňku výživy, kterému jde jen o jedno – prodat.

Každý výrobek – směs bylin, běžně nazývaný patentní medicína stojí na některém z receptů. Ty vznikaly po staletí a s malými úpravami se používají dodnes. Nic na tom nezmění snaha některých úřadů ani odborníků z řad farmacie. I když jim byl sebrán statut léčiva a byly přesunuty do skupiny doplňků výživy, víme své. To, že na webu nesmí být ani zmínka o léčivých vlastnostech a konkrétním použití, zvídavým nezabrání, aby si potřebné informace našli.

Na jednu stranu alespoň oddělíme „zrno od plev“ a také zabráníme nesprávnému použití. To, že je konkrétní směs určená např. na ulcerózní kolitidu neznamená, že je vhodná pro každého takto postiženého. Ve své praxi jsem se mnohokrát setkal s klienty, kteří si objednali několik směsí na svůj zdravotní problém a namísto zlepšení se nestalo nic, nebo se problém jen zhoršil. Na vině není směs, ale špatná diagnostika. Pro terapeuta TCM je člověk přicházející s diagnózou jako detektivní román. Musí vzít v potaz mnoho faktorů, včetně současné i předešlé „léčby“. Postupně odkrývá vrstvu po vrstvě, pídí se po kořenu problému a zároveň odstraňuje průvodní příznaky. Často i následky předchozích pokusů o léčbu samozvanými terapeuty a bohužel i praktiky klasické medicíny.

Pro ty, kteří se rozhodnou vydat se cestou přírodní medicíny, nejen TCM, předesílám: „Zmizení průvodních příznaků neznamená vyléčení“. Prášky v blistrech, které dovedou vypnout kontrolku působí rychle, ale nevyléčí. Jinak by jsme tu měli zástupy zdravých, namísto doživotně „léčených“. Připravte se na práci v řádu týdnů až měsíců. Nic nejde uspěchat. Práce terapeuta končí tehdy, když je klient zbaven zdravotního problému, organismus posílen a dotyčný poučen. Bez pochopení toho, jak problém vznikal, co k němu přispělo, co dělal špatně a na co si dát pozor, je jen otázkou času, než se objeví něco jiného. Je třeba být trpělivý, spolupracovat s terapeutem a být otevřený novým věcem. Lidské tělo je vozítkem duše – chcete-li „ducha Shen“ a funguje jen díky energiím. Chcete se naučit používat své tělo a udržet si zdravou mysl? Vzdělávejte se! Informace jsou to nejcennější, co můžete získat. 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *