Letošní léto někdo trefně nazval přípravou na krematorium. Za svých 40 let jsem takovou řádku za sebou jdoucích tropických teplot nezažil! Samozřejmě stejně, jako všechny neočekávané události, i toto poněkud horké léto za sebou nechává následky. Jaké?
Příroda působením horka (a následného) sucha vše urychlila. To je ostatně přirozeností této energie. Míza již neproudí a po prvních mrazících tu máme holé větve. Zvířata urychlila přípravy na zimu a případný zimní spánek. Co se dělo a děje s námi?
Horko klade nároky na tekutiny. Tam patří i krev. Nejpostiženějším orgánem, který nesnáší horko a sucho jsou plíce. Kromě zavlažování/zvlhčování organismu a podpory sestupného pohybu v našem tělesném ekosystému mají za úkolem tlačit krev v cévách. Takto spolupracuje se srdcem, řídícím její průtok cévami. Dle poučky, že s tekutinami se odlučuje i Qi (energie) mnoho lidí potvrzuje, že se cítí unavení a spaví, i když byli na dovolené a odpočívali. Následkem „zranění plic“ bývají zácpy, kašel (často suchý), dušnost, nadměrné pocení a únava. Dalším orgánem, který nesnáší sucho a má tendenci produkovat teplo je žaludek. Protože i ten má za úkol (kromě zpracování potravy) „spouštět“, může se objevit: nauzea, pálení žáhy, zápach z úst, krvácení dásní a další.
Podle TČM se hlen v organismu uvaří horkem. Přirozené tekutiny a hlen na sliznicích a v dýchacích cestách zhoustnou. Objeví se kašel, zmatené chování, podivné bolesti a pocity překážky různě po těle, ucpané dutiny apod. Zejména astmatici „léčení“ kortikosteroidy mohou očekávat zhoršení příznaků.
Srdce a ledviny – císařský a ministerský oheň bývají horkem též postiženy. U srdce mohou být projevy – tachykardie (zrychlená činnost), arytmie (nepravidelnost rytmu), špatný spánek, pocení (hlavně v noci), zhoršení mentální činnosti a dlouhodobé paměti a celá řada psychických poruch. U ledvin zase – časté močení s malým množstvím žluté moči, řezání, pálení, pocení v dolních částech těla, studené nohy aj. Z psychických problémů deprese, strach atd.
Citlivější jedinci již poznali vůni podzimu, zvýšenou vlhkost ráno a večer, chlad stoupající od země a ostrý vzduch. První část podzimu bývá ve znamení teplého sucha, druhá část zase chladného sucha. Jakožto terapeut TČM očekávám větší a silnější výskyt viróz, alergií, astmatu, kožních problémů – zejména atopického ekzému a lupénky, křeče (hlavně v končetinách), únavu a bolest kloubů (zejména kolenních a kyčelních), bolesti a ztuhlosti v bedrech aj. To vše se zpravidla naplno projeví až po ochlazení. Na terénu chladu a hlenu v plicích se bude dařit bronchitidám.
Naštěstí jde o problémy, se kterými si dobrý terapeut dokáže poradit, i když například kožní věci budou vyžadovat delší čas. Varuji před používáním „leků“, potlačujících symptomy! Je mnoho způsobů, jak si pomoci bylinami i úpravou stravy. O tom bude další pokračování. Jen tak na okraj: „Všimli jste si, kolik se letos urodilo pelyňku“? 😉