Klady a zápory antikoncepce

Antikoncepce, věčně omílané téma, mající své zastánce i odpůrce. Pominu-li, že se masově rozšířila díky feministickému hnutí, jehož zastánkyně se snaží o zmužnění ženy, pak se ptám: „A co mužská antikoncepce“? I taková je k mání, ovšem bez velkého zájmu. Jak hormonální antikoncepci vnímá TČM?

Menstruace (měsíčky), jak už název vypovídá, se odvíjí od měsíčního cyklu 28 dní. Tyto 4 týdny si lze představit jako 4 roční období. Tak, jako v přírodě, i u ženy kolísá bazální teplota (Yang) a tloušťka děložní sliznice (Yin). Antikoncepce způsobí stav, jako když v létě namísto slunce a vyšších teplot zavládne zamračené a chladnější počasí. Trvá-li tento stav déle, dojde k „přepsání“ scénáře. Yang (v tomto případě ledvin) se zmenší, poklesne a souběžně s tím se zmenší i Yin (ledvin). Yang ledvin – dozrání vajíčka má mnoho dalších funkcí. Jedním z projevů jeho oslabení je nemožnost vytvoření si vyšší teplotu – horečku. Ta patří k všeobecné imunitě a je životně důležitá. Pokud bychom si nakreslili sinusoidu (popisující 4 týdenní cyklus), tak dojde k „ořezání“ nejvyšších hodnot a rovnoměrně s tím i k oříznutí části dolní. Vajíčko nedozraje, sliznice se nedotvoří a při krvácení neodejde celá. To může způsobovat pozdější problémy jak s početím, tak i vyšší náchylnost k infekcím. A taktéž k mírnému snížení obranné Qi (WeiQi). Později, když se žena rozhodne otěhotnět, může být problém jak se zráním vajíčka, tak i tloušťkou děložní sliznice. Sliznice je hmotný – materiální projev Yin. Oslabený ledvinný Yang je rovněž odpovědný za prohřívání těla (zvláště dolních partií), „nadzvedávání“ a udržování orgánů na správném místě, dále za podporu trávení atd. Terapeuticky je nutno posilovat ledviny, zejména Yang ledvin. Léčba je na několik měsíců.

Každá hormonální antikoncepce způsobí v těle ženy oslabení či stagnaci krve. Záleží na konstituci, výživě, odpočinku, aktivitě atd. Krev je základem všeho hmotného, její oslabení se může projevit bledostí, únavou, studenými končetinami, neklidem, poruchami spánku, zácpou, objevením se alergií atd. Množstevně jí neubude, ale změní se její kvalita. Slabý tok krve můžeme přirovnat k pružné hadici, ve které teče málo vody. Za čas se přizpůsobí – stáhne a při zvýšené cirkulaci (sport, sex, stres…) může dojít k natlakování a ucpání. To jsou právě ty případy trombóz, kterých přibývá. Může za to samozřejmě i špatný stav cév, ale i ty jsou vyživovány krví – takže bludný kruh pokračuje. Věčné „dietářky“ a ženy, které chtějí celý rok vypadat jako fitnessky v době závodů si tak ohrožují zdraví. Bohužel i bolestivá menstruace po vysazení ATK může být ještě bolestivější, přidat se mohou migrény, nebo psychické poruchy. Přijde-li žena užívající ATK k terapeutovi s problémem, který se týká krve, moc nepochodí. I když se stav zlepší, dlouho nevydrží. Je dobrým zvykem na tento fakt upozornit.

Pro terapeuta TČM je přirozený menstruační cyklus ženy ukazatelem vitality (Qi) a matérie (krve). Je běžné, že v případech, kdy je žena ve stresu, unavená nebo oslabená, se menstruace opožďuje, nebo nenastane. Organismus šetří, neoslabuje se. Stát se to může i v době delší dovolené, kdy naší vnitřní inteligenci (duchu Shen) dojde, že může vypnout – zpomalí aktivitu mozku a přepne organismus do šetřícího režimu. V minulosti nemenstruovaly ženy, které se vzdaly pozemské tělesné rozkoše a svoji energii přesměrovaly pomoci bližním, nebo k Bohu. I v Číně najdeme kulty, v nichž ženy pomocí mentálních cvičení zastavily menstruaci a tuto energii využily k ozdravění a omlazení těla fyzického. Ne každá žena se chce stát jeptiškou a vzdát se toho nejúžasnějšího projevu života a Přírody – zrození nového života.

Přírodu – její energii bychom přiřadili k energii Země, prazákladu, společné podstatě, kterou sdílíme se všemi živými tvory. V TČM náš animální základ – vůli přežít, řadíme k duši Po. Ta sídlí v plicích, jejichž vývodem je nos. Nos rozeznává pachy a propojuje nás s nejranějšími a nejemotivnějšími zážitky. Stejně tak se podílí na výběru partnera – posouzení DNA. To, jestli nám náš protějšek „voní“, záleží na nose a bohužel se často projeví po vysazení antikoncepce. To je ta dolní část sinusoidy, jejíž vrcholek jsme „uřízli – ochladili léto“.

Co je přirozenou antikoncepcí – ochranou proti otěhotnění? Stanovení plodných dnů – programy najdete na webu. Koupě počítače, pracujícího na základě měření bazální teploty se také vyplatí. Například firma NaturComp nabízí nejlevnější variantu za cenu, která se rovná přibližně tříletému užívání nejlevnější antikoncepce na našem trhu. Na druhou stranu muži by mohli část času investovat do některého ze cvičení tantrické jógy, aby získali kontrolu nad svou ejakulací. Pomohli by tak jak svému, tak i partnerčinu zdraví..

Na závěr snad jen něco ke kladům hormonální antikoncepce. Dáme-li stranou zisk, který z ní denně plyne, je jen jeden. Pohoda a bezstarostnost. Není třeba přemýšlet nad ochranou a můžete si užít krátkých okamžiků, které s sebou přináší spojení Yin-Yangu. 😉

O tom, jak se vliv hormonální antikoncepce projevuje na citovém životě ženy, by byla minimálně další úvaha. I proto vám Ženy radím, buďte samy sebou! 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *