Játra – generál těla i duše (část 2.)

Játra a trávení. Tento vztah je v TČM vyjádřen tzv. cyklem kontroly. Dřevo (játra + žlučník) zprůchodňuje – zušlechťuje zemi (slezina + žaludek). Jako když rostliny svými kořeny zlepšují prostupnost – cirkulaci vody a živin a také umožňují půdě dýchat. Tím dávají životní prostor pro půdní bakterie, které vytvářejí z neúrodné půdy úrodnou.

Jak se v procesu trávení realizují játra? Játra kontrolují slezinu (slinivku) prostřednictvím krve – prokrvením a průtokem v dutině břišní. Dovedou tedy trávení urychlit, nebo zpomalit. Udržováním průchodnosti cév a nápomocí při zvedání „čistého“ z jídla dohlíží na to, aby někde nebylo moc a jinde málo. Zejména v břiše dochází při jejich „stísnění“ k pocitům plnosti, nadýmání, tlaku až bolesti. Náhlé příhody břišní jsou vždy „od jater“.

Ze západního pohledu je žluč vznikající v játrech důležitá pro rozptýlení velkých shluků mastných kyselin na menší o větší ploše. Tuky ze stravy tak mohou být následně přímo vstřebány, ty větší přeměněny lipázou ze slinivky a vstřebány v tenkém střevě. Proto je pravidelný příjem tuků důležitý pro hladkou činnost jater a podmínkou pro detoxikaci jedovatých látek. Nižší příjem, nebo vyhýbání se živočišným tukům se projevuje kožními problémy. Když žluč pravidelně neodtéká, může se objevit zácpa. Při větším vylití se žluče zase průjem.

Játra také skladují krev. Děje se tak při odpočinku, v klidu, v noci. Tehdy se krev stahuje do jater, ta detoxikují jedovaté látky, nebo sebe sama regenerují. Trávení tehdy pracuje nejlépe. Při práci a pohybu naopak krev proudí do svalů a trávení je omezeno. I proto se doporučuje po jídle hned necvičit, maximálně lehká procházka. Jíst za chůze se už vůbec nedoporučuje.

Co na závěr? Ať Vám váš generál slouží správně a udržíte si pohodu v břiše i v duši.

Comments are closed.