Novoroční zamyšlení

Sotva jsem si zvykl psát datum s rokem 2014, máme tu další rok. Na přání do nového roku rád odpovídám s tím, že pro mě nový rok začíná podobně jako v Asii. S příchodem nového patrona roku – tentokráte kozy (nebo chcete-li ovce). Letos to bude až 19. února. Kromě nějakých těch předsevzetí, které stejně málokdo splní, doporučuji spíše zamyslet se sám nad sebou. Kde jsem, co chci, kde chci být a co chci v dohledné době dokázat.

Loňský rok proběhl rychle, jako splašený kůň a letos bychom se měli dočkat trochy pohody a většího klidu. Jinými slovy. Jak jsme loni zaseli, tak budeme letos sklízet. V případě zdraví to znamená, že ti, kteří rok 2014 využili pro své ozdravení to letos budou mít trochu snazší. Snazší v tom, udržet si zdraví a vyhýbat se nemocem. V tuto chvíli odbočím od TČM – i když ne zcela. Protože zdraví je definováno jako: „stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody“ je jasné, že všichni máme ještě na čem pracovat. Prostě – nejedná se jen o absenci nemoci nebo vady. Jde o celkový pocit, dalo by se říct pocit štěstí. Být šťastný, znamená mít rád. Sebe, blízké, ale i ostatní lidi. Namísto odlišností a chyb hledat věci společné a pozitivní.

Snažím se všechny pocity a myšlenky, stejně jako chování posuzovat ze dvou pólů. Lásky a strachu. Jsou to dvě základní emoce, jejichž „zředěním“ dostaneme všechny ostatní. Obavy, lítost, vztek atd. Jinými slovy: „Kde je láska, není strach“. Nejlepší a nejjednodušší je začít sám u sebe. Když se máme rádi, jsme si vědomí všeho, co se v nás a kolem nás děje. Při objevení se jakýchkoliv obav dokážeme zareagovat a včas zjednat nápravu. Postupem času nám zbude dost času a energie i na ostatní. Určitě jste si všimli, že okolní svět a veškeré jeho součásti posuzujeme podle toho, jak se sami cítíme a vidíme. Na řadu tak přijdou partneři, děti, příbuzní, známí a nakonec i ti ostatní. I ten nepříjemný šéf nebo soused nám ukazují, co ještě nemáme vyřešené a na čem je třeba zapracovat.

Co říci na závěr? Snad jen toto. Využijme energii letošního roku k nalezení lásky. Ať jste v letošním roce klidní, láskyplní a vyrovnaní jako ta rodina leguánů v pražské ZOO. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *