Nízký tlak vzduchu, provázející zamračenou oblohu a deštivé počasí na nás působí jako poklička. Pod ní ukryté zbytkové horko je zatlačováno dovnitř (orgány), nebo do dolních částí těla – dolního zářiče (oblast střev, pánve a nohou). Z orgánů odchází díky krvi (funguje jako chladící médium), z dolního zářiče hlavně přes močový měchýř a střeva. Jde o to, jak tomuto procesu napomoci a neztěžovat ho!
Nejjednodušším prostředkem je použití chloridu draselného (KCl, zastarale – sylvín). Dříve jste jej mohli sehnat v dietní soli se sníženým obsahem sodíku. Kupovali si ji hlavně lidé s vysokým tlakem a s otoky. Bohužel, i tato sůl časem zmizela z pultů zdravých výživ a v lékárně ji musí zpravidla objednat. Dovolím si tvrdit, že by ji měli používat téměř všichni. Jednodušší a levnější je objednat si ji. Např. od firmy Fichema – ve farmaceutické kvalitě. Pozor na nečištěnou, průmyslovou. Tato sůl má lehce hořko – slanou chuť, osobně cítím spíše náznak trpkosti, typické pro draslík. Mícháme ji s běžnou jodizovanou solí. Doporučený poměr je maximálně 1:1. Nebo-li 1 díl KCl a 1 díl NaCl. S touto směsí můžete vařit i solit. Budete jí muset použít trochu více, než jste zvyklí, zato si nemusíte hlídat, jak moc solíte. Důležitý je odpovídající pitný režim, který se vám může upravit. Proč?
Draslík působí v našem těle diureticky – močopudně. Podle TČM: zpevňuje slezinu a odvádí vlhkost, pročišťuje horkost a vypuzuje hnis a rozptyluje, pročišťuje vlhkou horkost. Představte si zaplavené přízemí domu, ve kterém se brodíte. Protáhnete ucpanou kanalizaci a vysušíte místnost, aby v ní šlo zase fungovat. Oběh Qi a krve je pak bez překážek. Vy se budete cítit lehčí (zbavení vlhkosti), klidní a energičtí (odstranění horkosti). Zlepší se i chuť k jídlu, stolice, oteklé nohy aj. Odstraněním starého se podpoří tvorba Qi i krve.
Vitamín C je běžně dostupným prostředek k odstranění horkosti z krve. Podle TČM: pročišťuje horkost, zastavuje krvácení (z horka v krvi), rozpouští toxiny, pročišťuje horkost ze srdce a utišuje ducha. Nejlépe působí v kombinaci s bioflavonoidy – obsaženými v ovoci a zelenině hlavně ve slupce a pod ní. Bioflavonoidy: pročišťují horkost z krve a zastavují krvácení, zrychlují krev a transformují stáze. Vitamín C (jako kyselina askorbová, nebo askorbáty) se dá pořídit stejně jako KCl ve větším množství na stejné adrese. Když se řekne čistit krev, málokoho napadne, že to znamená zvýšit činnosti ledvin, tudíž častější čůrání.
Je známý fakt, že stresové situace, velké změny teplot nebo nemoci zvyšují spotřebu vit. C několikanásobně. Protože je bezpečnější, než třeba běžná sůl, není třeba se ho obávat. Příliš vysoké dávky mohou maximálně způsobit krátkodobý průjem. V případě, že se rozhodnete užívat vitamínu C více, než 1g (1 000 mg) denně, je třeba přidat komplex vitamínů skupiny B. V kombinaci s bioflavonoidy ho nebude tolik třeba. Tělo si ho s nimi dokáže „podržet“ déle – a to i v násobcích hodin. Z řady VITAL doporučuji VITAL C, obsahující vit. C ve dvou formách a ideální poměr flavonoidů, včetně rutinu. Nebo si můžete vyrobit koncentrát bioflavonoidů sami. Bezinková, jeřabinová nebo jiná šťáva z volně rostoucích bobulí už po svaření a sterilizaci vit. C obsahovat nebude, flavonoidy však zůstanou zachovány. Chybějící vit. C doplníte uměle – přidáte do sklenice šťávy a zamícháte dřevěnou, nebo umělohmotnou lžící. Ovšem takový rakytník lze v podobě vylisované šťávy uskladnit v chladu a tmě i několik měsíců.
A jak ke to s bylinami? Dubová kůra obsahuje spoustu draslíku. Stejně tak i černý čaj a všechny trpké byliny. Například pelyněk. Je mnoho druhů. Doporučuji pelyněk metlatý. Na rozdíl od pelyňku ročního nebo pravého působí mírněji a je bez obsahu artemisinu.
Rozhodnete-li se pro očistu čajovou směsí, vyberte si tu, zaměřenou na žaludek a střeva. Obsažené byliny jsou všechny hořké. Hořká napomáhá odchodu žluči a trávení tuků. Nezapomínejte, že podzimní strava by měla být výživnější, abychom se posílili před nadcházející zimou.
Závěrem. Podzim zahaluje přírodu do pestrobarevného hávu a vybízí k dlouhým procházkám. Tato nejpřirozenější aktivita nejen rozproudí krev a střeva, ale ve spojení se správným dýcháním pročistí plíce a zlepší naši termoregulaci a imunitu. Delší, svižná chůze podporuje výživu meziobratlových plotének. Proto neseďte doma a choďte! 😉
Informace jsou orientační, v případě vážnějších zdravotních problémů je konzultace s terapeutem nasnadě.