Primum non nocere – především neškodit

Nejdůležitější ze zásad medicíny. A to jak západní (moderní), tak i východní (přírodní). Statistiky hovoří jasně. Špatná diagnóza s následným podáním léku může ublížit. Nechme stranou čísla, ač jsou často děsivá. O vedlejších účincích chemických „leků“ se dočtete v příbalových letácích. V případě léků bylinných bylo možné najít kontraindikace na stránkách E-shopu. Ty však byly společně s indikacemi a složením odstraněny. Musely – podle vyhlášky č.225/2008. Smůla. Máme však prostředky se silnými účinky, které se řadí mezi potraviny, zejména pak koření. Tzv. lidové recepty. Jsou to ty, které kolují po internetu, Facebooku atd. Jejich užití je pak sázkou do loterie. Buďto pomohou, nebo neudělají nic, nebo mohou ublížit. Konkrétní příklad:

Název: Extra silné přírodní antibiotikum (které zabije každou infekci ve vašem těle). Jedná se prý o unikátní čistící tonikum – vlastně antibiotikum, které zabíjí Gram pozitivní i Gram negativní bakterie. Složení: jablečný ocet, česnek, cibule, chilli papričky, zázvor, křen a kurkuma. Užívání: 1 polévková lžíce (!) denně k posílení imunitního systému a k boji proti nachlazení. Postupně prý zvyšovat až na množství likérové skleničky denně (2 cl ?). Při závažnější nemoci pak užívat 1 polévkovou lžíci 5 – 6 krát denně (!). Poznámka: Tonikum je bezpečné pro těhotné ženy a děti (použijte malé dávky!), protože všechny složky jsou přírodní a neobsahují žádné toxiny.

Nyní si rozebereme směs podle TČM. Povaha: pálivá, horká. Chuť: kyselá, sladká, ostrá. Tropismus: všechny orgány.Účinek: Zahřívá vnitřek, otevírá povrch a navozuje pocení, rozhýbává Qi a krev. Kontraindikace: plná horkost (horečka), prázdná horkost – klimakterium, horkost a pocení v noci, prázdnota Qi, krve a tekutin, blokáda krve, stoupající Yang jater nebo oheň, horký hlen (žlutý – až zelený), oslabený pacient, těhotenství.

Terapeutické využití bych zvolil u vpádu chladného větru – nachlazení se zimomřivostí a absence pocení. Stagnace chladu – výrazné bolesti (svalové, menstruační), chladu ve slezině – nechutenství, břišní otoky, zvýšené slinění, únava. Stagnace chladu v dráze jater – otoky či kýla v oblasti pohlavních orgánů. A našel bych i další.

Tato směs by jistě byla vhodná pro vyznavače raw stravy, ovšem bez nadměrného pocení. Dále při výskytu parazitů v trávicím traktu – ještě bych přidal hořkou chuť.

Špatně podaná, nebo podávaná dlouhodobě může způsobit: nadměrné pocení, otevřením povrchu vpád chladného větru (nachlazení), oslabení Qi a krve (únava, nespavost, neklid), vzestup Yangu (bolest hlavy, zvonění v uších), zvednutí se ohně (afty, opary, zarudlé oči), zvednutí se vnitřního větru (třes, tiky, mrtvice), chaotický tok krve (krvácení) – u oslabených žen i potrat a další.

Na pozoru se musí mít hlavně všichni, kteří užívají „leky“ na ředění krve a lidé s vysokým tlakem. U nich může dojít ke krvácení, nebo infarktu. Diabetici musí počítat s poklesem glukózy a možnou hypoglykémií. Při výskytu žlučníkových kamenů, žaludečních vředů, pálení žáhy či chronickém zánětu v trávicím traktu je nasnadě zvýšená opatrnost. A nakonec při akutním zánětu, provázeném horečkou a nateklými mandlemi (angína) je tato směs jako přilévání oleje do ohně.

Udivuje mě, že si nikdo nevzpomene na hořké a chladné byliny, které rovněž likvidují baktérie, ale zároveň odvádějí vlhko a horko močením nebo stolicí. Např. šalvěj, řepík, smetánku lékařskou, extrakt z pecek grepu, černou ředkev, angínovník čínský (lze vypěstovat v květináči) aj. Také éterické oleje – borovici, čajovník (tea tree) a další. A nejsilnější zbraň proti baktériím, virům i nižším parazitům – koloidní stříbro.

Netěší mě, že podobné recepty při špatném podání mohou ublížit a dělají tak špatné jméno přírodní medicíně. Bohužel, stejně jako v případě např. automobilu není nebezpečný automobil, ale ten, kdo ho řídí. Apeluji tak na každého, aby dříve, než po něčem sáhne stanovil diagnózu, nebo se poradil s terapeutem. Nejde jen o informace, ale o diagnostiku a praxi. Přeji vám hodně zdraví i bez zázračných elixírů. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *