Tonoucí se stébla chytá I.

Každá nemoc má svoji příčinu. Ať už vnější, vnitřní, nebo kombinaci obojího. Podle TČM vzniku nemoci předchází celá řady příznaků (symptomů), které často ignorujeme, nebo potlačujeme „léky“. Lékárny jsou takových „léků“ plné, do práce se musí, máme děti… A tak se občas stane, že se chceme/musíme cítit lépe. Vše bude po zásluze potrestáno, byť to trvá i roky. Člověk je tvor zvídavý a hlavně nedočkavý. Správný přístup je navštívit někoho, kdo se zdravím zabývá, dělá to oficiálně, má něco vystudováno a jehož web nevypadá jako prodejní. Většina však usedne k internetu – kvůli penězům, času i pohodlnosti. Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Množství protichůdných teorií a ještě více názorů, blogy, skupiny. Jednou zkusím to, když to není ono, zase něco jiného. Takový webový turismus. Při špatné léčbě si ale ublížíme ještě více. To platí i o jednoho z pilířů TČM – výživě.

Léčení, uzdravování – stravou, jídlem… To jsou jen některé z názvů webů, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Všechny mají společné marketingové znaky. Sliby, rychlé výsledky, citované „vědce“, ale nejčastěji osobní zkušenost. Vyléčení své a rodiny. Nově pak pár receptů a dole odkaz ke koupi knihy, E-booku, osobní konzultace, kurzu či semináře.

Takže postupně. „Strava může trochu pomoci, ale hodně uškodit“! Správný jídelníček pomůže během léčby (ať už je jakákoliv) k rychlejším a trvalým výsledkům. Některé diety však mohou poškodit trávení – náš reaktor, zdroj energie. Podobně jako při změně kosmetiky dochází k několikatýdennímu zlepšení stavu pokožky, i velká změna stravy může přinést krátkodobé zlepšení. Škodlivé a dráždivé složky stravy předchozí opouštějí naše tělo. Snížením jejich koncentrace si tělo si oddechne. Čím razantnější a drastičtější je změna stravování, tím větší je i změna. Je v pořádku, když zlepšení vydrží, maximálně se objeví velmi lehké projevy počátečních problémů, které zase zmizí. Znamená to, že tato strava je pro nás zřejmě vhodná. Pokud se však problém za čas vrátí ve stejné míře, nebo se objeví jiný, pak je něco špatně. Tvrzení, že je to čištění těla je nesmysl. Máme detoxikační kapacitu, jejíž překročení by se projevilo silně hned na začátku. Dalším signálem pochybení je zhoršení stavu kůže, vlasů a nehtů. Dále to mohou být: únava, negativní změny psychiky, spánkové problémy, u žen menstruační problémy. Shrnuto: „Správná léčba je ta, po které se cítíme lépe, než před ní“. A to platí i u stravy.

Ne každý doktor je tím, čím se zdá být. Zahraniční tituly mohou mást, některé si můžete i koupit. Je hodně škol, založených na filosofii zakladatele. Vyléčit sebe neznamená, že máme patent na léčení druhých. Může jít jen o vybočení z jídelních stereotypů vašich, nebo celé rodiny. Hezký web a životní příběhy jsou silným lákadlem zoufalých.

Tvrzení a teorie na některých webech často šokují. Útržky a citace vytržené z textu, ale i naprosté nesmysly, vlastní teorie. Častým tvrzením je, že všechno to oficiální je zastaralé a špatné. Kromě mýtu o škodlivosti tuků a cholesterolu, kterého se stále drží i mnozí lékaři, se oficiální výživová doporučení zase tak moc neměnila. Vycházely totiž z práce vědců – průkopníků biochemie začátku 20. století, kteří ještě nebyli podporováni farmaceutickým a potravinářským průmyslem. Budou platné ještě po letech, i když moderní trendy dávno upadnou v zapomnění. Jak najít pro nás vhodnou cestu? To až příště.

Comments are closed.