Neplodnost a TČM (1.část)

Neplodnost je klasifikována jako nemoc. Nemoc (ne-moc, není možné…). Nemožnost počít, nebo donosit dítě. Faktorů, které ji způsobují je mnoho. Západní medicína uvádí např: věk, stres, chlymydie, genetické poruchy, slabou nebo naopak poblázněnou imunitu aj. Co mají společného? Vyčerpání, podvýživu a špatné návyky (životní styl).

Toto potvrzuje i ajurvéda, stará indická nauka o zdraví. Podle ní stojí pohlavní buňka na samém vrcholu pyramidy v rámci hierarchie tělních tkání. Ostatní buňky stojí níže. Ať už se jedná o buňku nervovou, nebo nejníže postavenou buňku kostní. Její vytvoření tak vyžaduje nejvíce energie a hmoty.

Nepodobně je tomu i v Tradiční čínské medicíně. Schopnost mít děti závisí na množství a kvalitě esence ledvin. Hypotetické substanci, vzniklé spojením zárodečné Qi rodičů (energie, odvíjející se z esence rodičů), nebeské Qi (podnebí, počasí…) a Qi zemské (energie místa početí). Esence nám ubývá v závislosti na věku, životním stylu, neplánovaných událostí (úraz, operace…) aj. Jinými slovy. Pokud své zásoby energie a krve ždímáme delší dobu, sáhneme si do esence. Představte si, že máte primární zdroj energie (reaktor), projektovaný na fungování na nějaké úrovni po nějakou dobu a sekundární zdroj. Tím je trávení – spalovací motor (kotel) vyrábějící denní příděl energie z jídla, vody a vzduchu. Pokud kotel nenakrmíte, zásobu energie spotřebujete dříve, než jdete večer spát. Znáte tu situaci, kdy jste unavení, usnuli byste ve stoje, začnete zívat a pak se proberete? V tom okamžiku se přepnete na reaktor a začnete spalovat jeho náplň – esenci. Použití stimulantů toto spalování ještě podpoří. Výsledkem je vyčerpaný organismus. U mužů dojde ke zpomalení spermií a jejich úbytku. U žen nastanou problémy s menstruací (nepravidelná, opožděná či žádná), děložní sliznice se ztenčí a přestanou se vytvářet vajíčka. Užívání antikoncepce ještě více vyčerpává krev, navíc tělo jede v programu: „Nechci otěhotnět, bojím se mít dítě“. Největší škody nadělá užívání antikoncepce u dívek před dozráním žláz a reprodukčních orgánů.

V tomto okamžiku stojí mladý pár před rozhodnutím. Jsou jen dvě řešení, nepočítáme-li opuštění záměru mít dítě. Prvním řešením je posílení a návrat organismu do bodu, kdy k početí přirozeně dojde. Bohužel, toto řešení vyžaduje více trpělivosti a změn v životě. Na druhou stranu je levnější a pokud k početí i tak nedojde, pomůže rodičům k lepšímu zdraví a vitalitě. Druhým řešením je asistovaná reprodukce. Zde se využívá hormonů k urychlení tvorby vajíček a zrání děložní sliznice. Pokud je úspěšná, je to rychlejší. Nevýhodou je vysoká cena a vyčerpání organismu ženy. Jakoby jste zvýšili výkon reaktoru. Několikanásobná stimulace „krade“ ženě roky života. Deprese a rozhozená psychika jsou častými průvodními jevy. Je-li žena starší, může dojít k nástupu menopauzy s nepříjemnými projevy a tím k úplnému znemožnění početí.

Mnoho terapeutů je postaveno před přání: „Chci otěhotnět a to co nejrychleji“! Bohužel často po několikanásobném nezdaru IVF. In vitro fertilizace (IVF) je nejznámější metodou asistované reprodukce. K té se přistupuje, když selhaly ostatní metody asistované reprodukce. Z vlastní praxe vím, jak těžké je přesvědčit ženu, že je nejdříve třeba dát tělo do pořádku – uklidit a posílit. Qi (energii) jde doplnit v řádu dnů až týdnů, krev v řádu týdnů až měsíců a esenci v řádu měsíců až let! Jak se říká: „Trpělivost přináší růže“! Nebo jinak – dítě. Druhá část článku se zaměří na přirozenou podporu plodnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *