Ne pro každého je jaro rozjásanou dobou a pohled na rozkvetlou louku může namísto nutkání k ulehnutí vést k úprku do uzavřených prostor domova. Mluvíme samozřejmě o alergiích a jejích projevech.
Podle moderní medicíny je většina symptomů – projevů – způsobena příliš silnou reakcí imunitní soustavy se zvýšeným vylučováním histaminu, jakožto hlavního viníka problému. Jak to vidí TČM?
Protože projevy zahrnují kýchání, vodnatý až hustý výtok z nosu, šimrání na patře, v krku a Eustachově trubici společně s odporem k průvanu a chladu, řadíme i alergie k patologiím způsobených tzv. „chladným větrem“. Nezáleží, je-li to studený vítr, pyl, potravina či kočka. Důležité jsou projevy. Pocit sucha až pálení v hrdle, očích a v nose je důsledkem vnitřního horka. To vzniká a je též bráno jako hlavní příčina – z prázdnoty krve. Chladný vítr, který pronikne skrze vrstvu obrany se zablokuje v hlubších vrstvách a podpoří tak vnitřní horko. Je to asi taková situace, jako když foukáte do žhavých uhlíků v ohništi. Prázdnotu krve vyvolávají faktory jako: vyčerpaný organismus, přechozené a nedoléčené choroby, horečnatá onemocnění, nedostatek tekutin a nedostatečná či nesprávná výživa. Tělo v rámci přežití šetří energii pro životně důležité funkce a pro obranu se mu již nedostává. Z těchto důvodů je důležité se chránit před větrem a průvanem – jednoduše neprofouknout. Zvláště při sportu, jsme-li zpocení. A také po koupeli. Alergie jsou projevem vyčerpání z nedostatečné stravy – z podvýživy, nebo nadměrného výdeje a nedostatečné regenerace.
Zcela nesprávné je zakrývání příznaků. To se děje používáním antihistaminik. Ano pomůžou, ale podle nejen mých pozorování utlumí až vypnou pocit žízně. Protože i krev je tvořena vodou, dojde k jejímu „zhoustnutí“ a organismus se začne přehřívat. To jsou ony žhavé uhlíky. A protože krev je dle TČM matkou Qi (energie), ubude i Qi obranné. Vítr či alergen má tak volnou cestu a pole působnosti. V této souvislosti je třeba zmínit i škodlivost antikoncepce. Je-li používána, pak šance na vyléčení kořene- prázdnoty krve – je minimální.
Při již rozběhlé alergii je třeba tlumit nepříjemné reakce. K tomu TČM slouží např. poupátko magnólie a další byliny, obsažené v patentní směsi na ucpaný nos Bi Min Gan Wan. Rychle a účinně působí medicinální houby: Reishi (Ganoderma), Cordyceps, Coriolus. Dále je nutné posílit krev a Qi. To však patří do rukou terapeuta. Kromě bylin často použije ušní akupunkturu či baňkování. Na rozdíl od léků chemických, dokážou medicinální houby imunitu vhodně stimulovat, či naopak tlumit. Reishi také doplňuje krev a tiší ducha – obtěžovaného vzniklým horkem a větrem. Imunitní systém nemůže být dlouhodobě pouze utlumován, či naopak posilován. Je to dynamický systém, závislý na spoustě dalších okolností. Cordyceps zase pomáhá zakotvit Qi a Yang ledvin a doplňovat esenci- kořen krve i Qi, Yinu i Yangu. Ne každý však Cordyceps pro jeho zahřívající účinky snese.
Z běžně dostupných prostředků se osvědčil vyšší příjem vitamínu C do 300 mg třikrát denně. Pokud to trávení toleruje, lze dávku i zdvojnásobit. Děti samozřejmě polovinu. Bereme jej po jídle, kvůli kyselosti. Komplex vitamínů B je důležitý při vyšším příjmu vit. C. Nejdůležitějším vitamínem pro harmonickou imunitu je vitamín D3, který naprosté většině populace na jaře chybí. Zinek je dalším nezbytným prvkem, důležitým pro regeneraci sliznic. Ideálně ve formě citrátových solí. Dávka alespoň 15 mg denně. Ucpaný nos, šimrání a pálení dokáže utlumit inhalace éterického oleje z meduňky. Popíjení meduňkového čaje je též vhodné.
Protože organismus je ve stavu permanentního boje, je potřeba mu ulehčit. Z jídel vynecháme příliš tučné, smažené a pečené (přehřívají), stejně tak i mléko. Vystačíme si s tučným tvarohem či sýry. U lidí, citlivých na lepek (gluten), se doporučuje jej z potravy zcela vynechat. Nebo tyto alespoň výrazně omezit nebo nahradit. Jen tak se vyhnete únavě po jídle – energie nasměřovaná do trávení není schopná kolovat v povrchu a chránit jej. Jíme raději častěji a menší porce. Vhodné jsou polévky, obilniny, lehce tepelně upravená a čerstvá zelenina a další na tekutiny bohatá jídla. Dále je třeba pomoci vyhánět chladný vítr– konzumací lehce pálivých potravin, jako jsou ředkvičky, pažitka, jarní cibulka, řeřicha aj. Maso upravujeme spíše vařením a dušením. Zcela nevhodný je alkohol – zvláště pak tvrdý. A protože organismus alergiků má společného jmenovatele – dehydrataci – je třeba dostatečně pít. Doporučuji 0,4 l (4 dcl) na 10 kg hmotnosti. Samozřejmě čisté vody a čaje – šípkový či ibiškový. Většinu tekutin je vhodné přijmout do šesté hodiny odpolední, abychom nenamáhali ledviny v noci. Cukr přijímat pouze v podobě ovocných šťáv – sirupů do vody kvůli zvlhčení sliznic.Výborným prostředkem ke zklidnění zapáleného hrdla a také k odvedení přebytečného horka je Vincentka. Tu pijeme i kloktáme. Ne však více než 3 dcl denně. Dle TČM je chladná na ledviny a také obsahuje hodně zbytkové mořské soli a jódu.
Velmi se mi osvědčil jóginský zvyk – džalanéti – proplachování nosu vlažnou, mírně slanou vodou. K tomu je potřeba speciální konvičky z mosazi či keramiky (může být i plastová). Proudící voda odstraní kromě hlenů i usazené alergeny. Po odtečení a vykapání vody je dobré nakapat pár kapek nosního oleje. Vzniklý film pomáhá zachycovat prach a alergeny a chrání sliznice před vysušením. V neposlední řadě je nutno více odpočívat, popřípadě cvičit některou z forem čchi-kungu, taiči nebo jógy. Pomůžete tak organismu vracet energii dovnitř a zklidněním snížíte přebujelé projevy organismu. Dostatek spánku a odpočinku je základem k doplnění krve i energie.
Jak je vidět, alergie nejsou pouze nepříjemným společníkem, ale signalizují dlouhodobý problém, který může dále přerůst v astma a jiné chronické respirační a také autoimunitní onemocnění. Přistupujte tedy k alergiím jako k varování – něco není v těle v pořádku a pouze Vy si můžete sami pomoci tím, že budete svému tělu naslouchat. Samotný kořen problému – prázdnotu krve je lepší řešit v předstihu alespoň 3 měsíců před nástupem problémů. Přeji krásné jarní dny! 🙂
Doporučení: Výše zmíněné rady, zvláště pak bylinné doplňky a houby je vhodné zkonzultovat s terapeutem, který by měl zvolit správné kombinace a dávkování. Každý člověk je originál a je třeba to respektovat!