Bezový sirup – balzám pro plíce

Přísloví praví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. A také: „Je lékem proti devíti nemocem“. Rovněž je považován za bylinu magickou. Největší použití má květenství bezu. Dá se z něj připravit ocet, ale hlavně sirup, který se dá použít celý rok.

Recept na sirup:

  • 20 velkých květenství
  • 1 litr převařené vody (zchládlé)
  • 700 g cukru krupice
  • 20 – 30 g kyseliny askorbové (vitamín C)
  • Šťáva z 1 citrónu

Je mnoho postupů výroby. Mně se osvědčil tento. Květy (správně květenství) natrhané během světlé části slunečného dne operte ve vodě, otřepejte a zbavte těch hrubších stopek. Dá se to udělat jedním střihem nůžek. Pyl by mohl dráždit i nealergiky a na chuť nemá vliv. O prachu a broucích ani nemluvě. Květenství vložte do sklenic a zalijte převařenou, zchladlou vodou. Přiklopte a nechejte 24 hodin macerovat při pokojové teplotě. Po 24 hodinách macerát slejte přes jemné sítko, nebo gázu. Přidejte cukr, kyselinu askorbovou (vit. C) a šťávu z  citrónu. Důkladně rozmíchejte a nalijte do vymytých a převařenou vodou vypláchnutých sklenic. Hotový sirup uchovejte v lednici.

Kyselina askorbová konzervuje lépe než kyselina citronová a hlavně je zdraví prospěšnější. Citrón je tam hlavně kvůli chuti. Cukr konzervuje a zesiluje účinek léčivky. Jaké má sirup účinky?

Bez černý (Sambucus nigra) osvěžující povahou otevírá povrch a navozuje pocení. Tím snižuje teplotu a pročišťuje horko z plic. Cukr zvlhčuje plíce a dodává energii. Kyselina askorbová podporuje močení. Bez ní se zesiluje potopudný účinek bezu, což pro běžné denní použití není vždy žádoucí.

Sirup se dá použít při teplotách, kašli – zejména suchém, ale i pro běžné pití či do koktejlů. Je z něj výborná zmrzlina. U dětí snižuje také neklid z horka a možné plicní komplikace. Dětské plíce jsou křehkým orgánem. Poškození tekutin vyvolá nejen kašel, ale i horší projevy napadení horkým větrem, který je příčinou běžných dětských infekčních chorob. Láhev šťávy do školy zajistí dítěti pitný režim. Obavy z cukru jsou zbytečné, používá-li se sirup střídmě. Sirup je vhodný hlavně pro děti, které čistou vodu moc nemusí. I pro dospělé se v létě doporučuje pít nejen vodu. Organické minerální látky v bezu jsou lepší, než anorganické v minerálkách. Štáva z bezového sirupu mi mnohokrát zachránila hlasivky během přednášek.

Se sběrem bezu moc neváhejte. V horkém a suchém počasí brzy odkvete. Mít zásobu sirupu na celý rok se rozhodně vyplatí.

Comments are closed.