Jak jsem „marodil“…

Poslechněte si příběh, který se skutečně udál. Byla to skoro One-man show. Hlavní roli dostala má osoba, komparzem byly škodliviny. Jak vnější, tak vnitřní. Konkrétně to bylo vnitřní horko a vlhko a vnější – vítr, v tomto případě tzv. chladný vítr.

Krásný, slunečný víkend na návštěvě v Doksech se nesl ve znamení výborné, avšak syté domácí kuchyně s převahou masa, dobrého vína a procházek nejen kolem Máchova jezera. Celý víkend byl ještě zakončen tréninkem v bazénu a saunou. Prostě nádhera. Nic nenasvědčovala tomu, že přijde dějový zvrat, jak se ve filmu říká „twist“.

V pondělí večer to byl jen divný pocit na mandlích a občasné kýchnutí.

V úterý už byly krční mandle nateklé, v hrdle pocit horka a svědění – jak se říká dráček Soptík. Nosní mandle zduřelé a lehce zvýšená teplota s pocením a střídáním tepla a zimy. Protože jsem nechtěl zkazit druhým večer svou absencí, namísto odřeknutí jsem večer vyrazil do Semaforu na Kytici. Kombinace klimatizace a prskající holčičky přede mnou vesele pojídající lentilky mě dorazila. Kýchání bylo provázeno řídkým výtokem z nosu, uši byly lehce zalehlé. V TCM je to tzv. vnitřní horko s vnějším napadením škodlivým chladným větrem (klimatizace). Jako by jste foukáním rozdmýchali žhavé uhlíky.

Středa se nesla ve znamení větší produkce z nosu s lehkou bolestí na hrudi. Teplota se držela stabilně zvýšená. Ostatní příznaky se shodovaly s úterkem.

Ve čtvrtek se ukázalo, že jsem si na hrudi „nehřál hada“, ale hlen. Jeho uvolňování bylo provázeno zvuky podobnými trombónu. Zatímco nos, mandle a krk se zlepšovaly, průdušky – jejich sliznice sváděly bitvu u Tobruku. Dle TCM nahromaděná horkost v plicích „uvařila hlen“. Ten se uvolňoval směrem vzhůru, díky stoupající Qi plic. Ta, namísto aby klesala, stoupala a horký hlen, který blokoval její sestup, brala s sebou.

V pátek jsem se definitivně rozloučil s teplotou a jí provázenou otupělostí v hlavě a tíhou v těle. Hromadný exodus hlenu z plic pokračoval, zvuky kašle se prohloubily do výrazného barytonu, avšak s menší četností. Začal jsem uvažovat o procházce, kterou jsem si naštěstí rozmyslel a nepodnikl.

Sobota se již nesla v duchu pohody, kterou jen občas narušil zvuk kašle a zatroubení do kapesníku. Posedlost vnitřním úklidem se promítla do úklidu bytu.  Proběhla i krátká procházka. 🙂

V neděli jsem se cítil zdravě, avšak stále oslabeně. Na procházku jsem si raději vzal pokrývku hlavy, abych náhodou neulovil nějaký ten vnější vítr.

V pondělí ráno byly dutiny úplně průchodné, krk a krční mandle podle normy, dokonce uzliny na krku byly jen stěží hmatatelné. Občasná expektorace hlenů, zvláště po jídle ještě je, ale ne častější, než dobré zprávy na internetu. Ve středu půjdu konečně na bazén!

Tak si to shrneme. Na začátku to bylo vnitřní horko a vlhko, na které nasedl vnější škodlivý vítr. Ten zablokoval proudění Qi v hlavě.  Podle učení o čtyřech vrstvách se vítr dále transformoval do horka a přehřál Qi ve vrstvě Qi. Vrstvu výživy se naštěstí narušit nepodařilo. Horká Qi přehřála odpovídající orgán – plíce a způsobila „zahuštění“ tekutin“, neboli vznik horkého hlenu.

Namísto dvou až tří týdnů marodění a pojídání imunitu narušujících antibiotik, se mi podařilo nápravu urychlit a zkrátit na necelý týden. A co mi bylo průvodci na cestě k uzdravení? Kombinace tří patentních směsí TCM a bylinného sirupu na kašel. Dále éterický olej z borovicového jehličí a eukalyptu – obojí vnitřně i v aromalampě. Koncentrát BetaGlukanu a rovněž kvalitní vitamíny a minerály, zejména vit. C v dávce 2 – 3 g / den. A samozřejmě pozitivní myšlení „Cítím se tak, jak si myslím, že se cítím a jak se cítit chci“. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *