Nestálé počasí, neboli oteplení v zimě

Máme tu kalendářní zimu. Naše strava by měla obsahovat potraviny zahřívající, tonizující Qi a Yang. Ale co když se najednou oteplí?

Tepelné změny zpravidla provází větrné počasí. Přinese-li oteplení, používá TČM pojem teplý/horký vítr. Ten vstupuje nosem a ústy a vyvolává pocity tepla v hlavě, očích a krku. Oči mohou být zarudlé, stejně jako hrdlo. Častým příznakem je pocit horkého dechu a vysychání sliznic nosu a hrdla. Bývá přítomné pocení s odporem k chladu, větru a průvanu. Míváme žízeň, tělo ztěžkne, mohou bolet klouby. Lidově řečeno- chytíme chřipku. Jak z toho ven?

Důležité je hned nesnižovat horečku prostředky, které obsahují paracetamol, nebo ibuprofen. Horečku snížíme potopudnými a mírně ochlazujícími bylinami, které nám odlehčí, abychom se necítili tak mizerně. Tradičně se používá směs s příznačným názvem „Chlad ranní mlhy“. Byliny sníží zvýšenou teplotu či horečku jen do určité míry. Tento obranný mechanismus je pro rychlé odstranění škodliviny nesmírně důležitý. Při zvýšené teplotě imunita – bílé krvinky pracují efektivněji, játra a ledviny lépe detoxikují a my alespoň setrváme v klidu v lůžku. Zpravidla se již po dvou dnech cítíte zdravě, den volna navíc jen prospěje. Při déle, než dva dny trvající horečce použijeme zábaly, nebo obklady z bezinkového octu na lýtkách a chodidlech. Ze stravy okamžitě vypustíme všechny zahřívající potraviny a pokrmy. Zejména jídla tučná, smažená a pečená. na ty ani nebývá chuť. Vynecháme i druhý extrém – potraviny příliš ochlazující a studené nápoje. Trávení je oslabené a mohlo by dojít k zablokování a městnání potravy. Ta by časem vyprodukovala další teplo a přidala na horečce.

Nejvhodnější jsou v tuto chvíli polévky a kaše, ovšem bez masa a nadbytečného tuku. Vynecháme mléko a mléčné výrobky. Slabý, teplý zelený čaj, stejně jako máta, černý bez a lípa pomůžou odvést horko a utiší sliznice. Vitamín C pročišťuje horko z krve a zabraňuje vzniku krevních sraženin. Užívá se několikrát denně vždy po jídle. Při výraznějších projevech, nebo komplikacích zvolíme vhodnou patentní směs TČM, kterou nám doporučí kvalifikovaný terapeut.

Nejlepší je však prevence. Kromě zmíněné úpravy stravy můžeme při prvních pocitech přehřátí sáhnout po citrusech. Neměly by být příliš kyselé. Ideální jsou mandarinky, nebo sladký pomeranč. Přidáme více zeleniny. Jak tepelně upravené, tak i syrové – listy salátu, řapíkatý celer, ředkve. Hlídáme si pitný režim, aby nám nevysychaly sliznice. Do vody přidáme ovocnou šťávu, doplněnou o práškový vitamín C. Nepřetěžujeme se, neponocujeme. Ideální je procházka na chladném vzduchu. Vydýcháme tak vnitřní horko a protáhneme si tělo. Použití medicinálních hub Maitake nebo Shiitake, je více než vhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *