Cvičme s rozumem

Motto: Mohu začít? Začínám …. Člověk se pohybuje….pohybuje se vsemi směry a nelze ho zastavit…pohyb je mu dán…. jako nutnost, jako touha…. jako potřeba….váženi posluchači, cele hodiny se na něj vydržím dívat…..

Indy a Wich: Pohyb 2

Je zbytečné vést úvahu nad tím, jaký a má-li vůbec smysl se hýbat. Pohyb prostě musí být. Tečka!

Z hlediska těla jde o mobilizaci metabolismu a výdej energie. Výdej, který podmiňuje příjem. Z hlediska ducha (nebo duše?) jde reset – možnost, jak začít novou kapitolu a očistit se od obtěžujících myšlenek. Odstraněním nepotřebného uvolníme prostor novému. Ať už se hýbeme z jakýchkoliv důvodů, stejná je jedna věc. Výdej energie.

Do pohybu můžeme zařadit jakoukoliv činnost, jejíž průběh se mění v intenzitě během nějaké doby. Může být třeba mírný a déle trvající, nebo výbušný – trvající kratší dobu a prokládaný pauzami. Nazvěme je třeba pohybem aerobním a anaerobním. Každý má svůj přínos. Jejich nadávkování – zastoupení a délku trvání je dobré volit podle své konstituce a potřeb.

Každý pohyb by měl kompenzován regenerací – odpočinkem a výživou. Spánek a strava tvoří minimálně 50% úspěchu. Jejich nedostatek vytváří terén pro přetrénování a zranění. Pohyb je pro tělo v podstatě stresem. Čím je větší, tím je doba regenerace delší a spotřeba živin větší.

Jak tedy dávkovat pohyb? Zvolíme si konstituční typ. Tyto tři: ektomorf, mezomorf a endomorf udávají vhodnost toho kterého sportu pro nás. Neznamená to, že nemůžeme provozovat některý, který není pro nás vhodný. Jen by neměl být tím hlavním. Mohutný endomorf by se neměl snažit běhat maratóny, ale proběhnout se pár kilometrů samozřejmě může. Štíhlý vytrvalec ektomorf by neměl fušovat do powerliftingu, ale kettle bells si klidně užít může. Mezomorf je šťastlivec, který může dělat cokoliv. I tak je pravidlo: k nejčastěji provozovanému sportu si hledejte kompenzaci, zapojující ty nejméně zapojované partie těla.

Dále je třeba si zvolit úroveň. Nebo-li kolik dnů v týdnu se budeme a můžeme tomu kterému sportu věnovat. Tomu podřídíme dobu trvání a intenzitu. Pravidelné cvičení maximálně 3x týdně je rekreační sport. Pokud je to až 5x týdně je to již kondiční sport. Trénujeme-li denně jen s občasnou pauzou, nebo i dvojfázově (dvakrát denně) mluvíme o vrcholovém sportu. Snaha uběhnout půlmaraton bez přípravy není dobrý nápad. Tělo je třeba zvykat postupně. Pokud tlačíme přespříliš, zvyšují se nároky na stravu a odpočinek.

Při rekreačním sportování není třeba stravu bůhvíjak řešit. Stačí, je-li pestrá a pravidelná a nevyhraněná. Kondiční sport vyžaduje přemýšlení nad jídelníčkem. Není-li v našich silách zajistit vše potřebné stravou, přichází na řadu doplňky stravy. Mluvím o náhražkách jídla – proteinech a gainerech. Vitamíny, minerály a další mikroživiny je vhodné užívat z mnoha důvodů. S rozumem, kvalitní, avšak se základem ve stravě. Vrcholový sport se bez doplňků stravy neobejde. Stres a opotřebení různých tkání vyžaduje adekvátní přísun základních i pomocných složek.

Jak vidíte, je to malá věda. Ale není složitá. Najít si svou cestu dokáže každý sám, dostane-li k tomu návod. Během dvou dnů můžete proniknout do základů do základů sportovní výživy. Stačí mít základní znalosti o výživě. Tato oblast se stala obětí mnoha zaručeně nejlepších výživových směrů. Více se dozvíte zde: http://www.vivo-academy.com/products/sportovni-vyziva/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *