Oříšky a semínka patří mezi nejvýživnější potraviny, nejen pro člověka. Je to kumulovaná energie rostliny, ze které může vyrůst další generace. Nejen veverce pomáhá přežít zimu. 😉 Dříve tvořily podstatnou součást stravy člověka (nejen paleolotického sběrače), po nástupu konvenčního zemědělství převážily v naší stravě obilniny. Ještě za doby Marie Terezie se zpracovávaly jedlé kaštany či některé druhy žaludů na mouku. Stromy svými kořeny dosahují několika metrů hloubky a do ořechů uloží i minerální látky a stopové prvky, které ve svrchní části zeminy už dávno nejsou. Je to například bór. Cituji z Wikipedie: “
- Bor (B) je nezbytný pro metabolismus ostatních minerálních látek. Jeho denní doporučená dávka 2 mg. Zdrojem boru je ovoce a ořechy.
Věděli jste, že ořechy obsahují i vysoce ceněné Omega-3 nenasycené mastné kyseliny? Nejvíce je to z domácích vlašský ořech, přeborníkem je však len, který by se měl před konzumací namočit. Dýňová semínka (nepražená), jsou skvělým zdrojem zinku a vitamínu E. Ořechy je vhodné kombinovat. Tak docílíte lepšího spektra aminokyselin a lepší přisvojitelnosti.
Častým problémem ořechů je jejich horší stravitelnost.
Pokud vás po požití některého druhu začne svědit na patře, natečou sliznice, zvětší mandle, nebo se vám hůře mluví, pak je to alergická reakce. Většinou na plísně a jejich toxiny. To se týká zejména arašídů, kešu a jiných dovezených oříšků. Při velmi silné reakci, kdy sliznice otečou a postižený se dusí je nutný rychlý převoz do nemocnice.
Někdy však problémy dělají i domácí vlašské ořechy. Pokud se při jejich sušení (ve slupce) nedbá na sucho a proudící vzduch, zvětší se obsah plísní velmi rychle. Typická vlákna se objevují až později, plísně nemusí být okem ani vidět.
Doporučuji ošetření vitamínem C. Do nádoby s vlažnou vodou nasypejte práškový vitamín C – koupíte v drogerii DM, nebo i jinde. Stačí kávová lžička na 1 l vody. Vyloupané ořechy v umělohmotném sítku (ne kovovém) ponoříte do lázně a necháte 1 – 2 minuty. Poté vyndáte, nasypete na plech a sušíte při nízké teplotě v troubě – při pootevřených dvířkách. Vysušené skladujte ve vzduchotěsné nebo vakuové nádobě. Vždy si připravte jen zásobu cca na týden. Plísně jsou všude kolem nás a prakticky ve všem, co obsahuje zbytkovou vodu.
Dalším rizikem jsou oxidované (žluklé) tuky, v tomto případě rostlinné oleje. Čím více má ořech nenasycených mastných kyselin, tím více je náchylný na působení kyslíku. Ořechy proto nedrťte či nemelte do zásoby. Stačí jen množství, které hodláte právě sníst. Zvláště pro děti jsou tak lépe stravitelné, než celé ořechy. Žluklé tuky naše tělo nedovede zpracovat a ty se kumulují a škodí.
Jak je to s kyselinotvorností a zásadotvorností u ořechů? Zásadotvorně působící jsou pouze mandle, dýňová a slunečnicová semínka a sezam. Ostatní podporují tvorbu HCl a u překyseleného žaludku mohou způsobit kyselost až pálení žáhy.
Do pochutin – olejnin patří i kokosový ořech. Doporučuji spíše lupínky – chipsy. Na rozdíl od mletého kokosu obsahují méně žluklých tuků. Stejně tak i kakao. Vyzkoušejte nepražené – buď celé kakaové boby, nebo lehce drcené. Při pravidelné konzumaci vás brzy opustí chuť na čokolády. Zpracované, pražené kakaové boby ztrácí mnoho cenných látek, zvláště enzymů. Mým favoritem je sezam. Spíše ve formě TAHINI. Rozemletý sezam v této formě je součástí arabské Baba Ganoush z lilku, olivového oleje, citrónu, česneku a směsi koření zátar. Mám raději TAHINI, vyrobené z praženého sezamu s přidáním soli. Chutná podobně jako arašídové máslo (peanut butter), avšak ještě lépe. Má také lepší složení mastných kyselin. Rád ho přidávám k slaným jídlům.
Málo známý postup pro zlepšení stravitelnosti ořechů je jejich namáčení. Po nějaké době se z nich, stejně jako z luštěnin vyplavují antinutričně působící látky. Ty zhoršují vstřebávání některých aminokyselin a minerálních látek. Neboli zhoršují jejich trávení a využití. Tabulka ukazuje doporučené časy namáčení ořechů a luštěnin a po jaké době dojde u některých ke klíčení.
Přidejte ořechy a semínka do své stravy, uberte obilovin (hlavně mouky) a uvidíte, jak se budete cítit. 🙂