Když se řekne žaludek

finalŽaludek je podle TČM dutý orgán příslušící ke slezině (slinivce). Jeho funkcí je příjem a zpracování potravy. Provádí tak mechanicky a chemicky. Hladká svalovina, ze které je tvořen je vytrvalá, příčně pruhovaná svalovina svěračů žaludku zase dokáže vyvinout velkou sílu, ale ne na dlouho. Chemická přeměna se týká bílkovin a nejdůležitějším činitelem je kyselina chlorovodíková (HCl), která aktivuje enzym pepsinogen na pepsin a také zajišťuje vstřebávání vitamínu B12. Kyselina chlorovodíková je produkována krycími (parietálními buňkami). Hlen, produkovaný vedlejšími buňkami jako součást žaludečních šťáv, je důležitou součástí ochrany žaludku proti natrávení sliznice. Po smíšení HCl s ostatními sekrety je pH žaludeční šťávy 1 – 2! V podstatě se tu setkávají dva různé světy. Křehká dynamická rovnováha Jin – Jang. Žaludek tak může mít výkyvy, ale to co nejvíc škodí, je dlouhodobý extrém. Z potravin jsou to třeba sycené nápoje a náhradní sladidla, udržující kyselejší prostředí. Na druhé straně je jedlá soda, nebo některá projímadla. Potraviny jsou vždy o stupínek méně agresivní. Kyselost zvyšuje třeba víno, kyselé okurky, nebo čokoláda. Zásaditost podporuje např. celer, chřest, citron, nebo artyčoky. První podporují plnost, druhé napomáhají odchodu – vyprazdňují. V prvním případě žaludek produkci HCl snižuje, ve druhém zase zvyšuje. To může být první stopou v hledání kořene problému. Ale jen do té chvíle, než přijdou na řadu „léky“, snižující kyselost. Jedlá soda je první „pomocí“ při překyseleném žaludku. Jenže pocit kyselosti v žaludku je jen prvním varováním. Jednou za čas se nic neděje. Ale jednoduché a rychlé řešení, nebo soda skrytá ve výrobku na pálení žáhy může žaludek vystavit dlouhodobému poškozování. Jak jsme si již řekli, žaludeční stěny něco vydrží, ale svěrače ne. Když povolí, objeví se buďto střevní problémy a průjmy, nebo naopak pálení žáhy. Poté nastoupí poslední rychlá pomoc – inhibitor protonové pumpy. Má mnoho obchodních názvů, ale účinnou látkou je omeprazol. Po jeho nasazení začíná pomalu podvýživa, vyvolaná špatným trávením bílkovin.

Podle toho, kam týraný žaludek dospěl, trvá i náprava. Není možná jen v případě potlačení draslíkem řízené protonové pumpy. Bez bylinné směsi, nahrazující tuto látku jde o hazardování se zdravím. Je třeba citlivého postupu a postupné úpravy, aby se žaludek zase „chytil“. Vybalancovaná strava je vždy základem a bez pochopení toho, jak na nás potraviny působí, je každé zlepšení jen dočasné.

Dalšími komplikacemi jsou cílené hladovění, stejně jako přejídání a preferování určitých skupin potravin. Nález bakterie Helicobacter pylori je častým následkem, bohužel často označován za příčinu. Je mnoho doporučených výživových rad. Ne každému sednou. Je třeba každou potravinu otestovat, nejen slepě konzumovat. To, co vyhovuje teď, za měsíc vyhovovat nemusí. I zde není nutné se potraviny vzdát. Mnohdy stačí malá úprava a kombinace – tepelná, mechanická, koření… Pro zajímavost. Tři nejdůležitější agenti chemicky ovlivňující žaludek jsou: chlór, draslík a sodík. Jejich špatný poměr, nebo velké ztráty některého z nich postihne časem i žaludek. Draslík ztrácíme močením a pocením, sodík například kojením či omezením solení. Nedostatek chlóru může způsobit absence živočišných produktů a zeleniny.

Přirozenými zdroji chloridů jsou okopaniny, potraviny živočišného původu a zelenina. Nejvýznamnějším potravinovým doplněk pro přísun chloridů je chlorid sodný, eventuálně chlorid draselný. Zejména ten druhý. Bez draslíku totiž protonové pumpy svou práci dělat nebudou, močení se omezí, voda se začne zadržovat v těle. Na doporučení lékaře se omezí solení, tím se sníží příjem chlóru a tak pořád dokola.

Nejen strava může škodit. Když nám „něco (nebo někdo) leží v žaludku“, překáží tam stejně jako jídlo. Pro dobré trávení, stejně jako zdravý žaludek je důležitá psychická vyrovnanost a pohoda. Stres je nedílnou součástí života a musí být kompenzován. Ideálně aktivním odpočinkem – procházkami a sportem. Vhodné jsou i jóga a čínská cvičení (Qi-Gong, Tai-Chi). Správné dýchání je nejrychlejším, nejlepším a nejlevnějším antacidem. Dlouhý, hluboký a pomalý dech je klíčovým prvkem pro tvorbu slabých kyselin (pufrů), které v těle rozpouští zásadotvorné minerály. Vzniká tak i zmíněná jedlá soda. Na rozdíl od jejího užívání si tělo vytvoří jen tolik, kolik potřebuje. Správné dýchání se dá naučit, seminář o dýchání najdete třeba zde: http://www.vivo-academy.com/products/dychani-a-zdravi1/

Křehká rovnováha našeho těla a mysli začíná v trávení. Mějte to tedy na paměti a svůj žaludek si hýčkejte.

Comments are closed.