Kdopak by se cukru bál? (část 2.)

Cukr je rychlým zdrojem energie. Stejně jako každá živina, potřebuje pro své využití vodu. Čím více cukru (sacharózy) sníme, tím více vody je třeba. Pokud dodržujeme základní pravidla: přiměřenost, rozmanitost, množství, cítíme se příjemně, kůže a sliznice cest dýchacích jsou přiměřeně vlhké a dýchání je snadné. V případě, že voda chybí, roste hladina cukru v krvi. Tento stav by poškodil ledviny, tělo tedy bere vodu, kde se dá. Objeví se žíznivost, suchost sliznic i kůže. Trvá-li to déle, začne se přebytečná glukóza vylučovat sliznicemi. Nosem – jako hustý, bílý výtok a kůží, která je na dotek mastná a lepivá. Fruktóza se navíc v játrech přemění na mastné kyseliny, které se ukládají v podobě tělesného tuku.

Cukrovka 1. typu by odpovídala prvnímu případu. Cukrovka 2. typu, spojená s obezitou odpovídá druhému případu. Cukr tedy můře být strůjcem vyhublosti, stejně jako obezity, suchosti i nadměrného vlhka. Opakuji – děje se tak v případech, že ho jíme buďto pravidelně hodně, nebo je i ostatní strava kaloricky příliš bohatá a člověk se moc „nehýbe“. Energetický výdej, spojený se svalovou prací podmiňuje příjem. Problém může nastat i v případě, kdy nám něco chybí a tento stav trvá delší dobu.

Pokud ve stravě chybí draslík, buňky jsou zahlceny vlastními produkty metabolismu, které nedokáží vyloučit ven – do mezibuněčného prostoru. Tam může být glukózy dostatek, ale nemůže do buňky vstoupit. Buňky doslova hladoví a topí se ve vlastních jedech. Mohou se objevit lymfatické otoky, ale zároveň i žízeň. Člověk však není schopen vypít moc vody, spíše usrkává. Snižuje se močení a zvyšuje pocení. Řešením je hlídat si příjem potravin, draslík obsahujících. Těmi jsou zejména: listová zelenina, čaj, káva a čokoláda. Nebo používat draselnou sůl (KCl), smíchanou s běžnou solí (NaCl). Ideální poměr (NaCl : KCl) je 1 : 1, nebo 3 : 2.

Bez inzulínu nelze glukózu využít.  Inzulín je tvořen řetězci aminokyselin, které do podoby klubíčka spojuje síra. Uprostřed celého klubka je pak zinek. Tradičně se doporučuje konzumace dýňových semínek. Nelze však nezaručit, kolik zinku ty které obsahují. To záleží na půdě a podmínkách pěstování. Doplněk stravy je ideálním řešením. Užívání chrómu se stalo módním a má své opodstatnění. Chróm zlepšuje příjem a využití glukózy v buňkách a tak snižuje chuť na sladké. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu a využití všech složek potravy, glukózu nevyjímaje. Jejich užívání v létě navíc působí jako přirozený repelent, chránící nás před bodavě savým hmyzem.

V poslední části se zastavíme u některých cukr obsahujících sladidel a šťáv.

Comments are closed.