Význam obranné Qi v TČM

Za tři dny nastává období, které se v čínském tradičním kalendáři nazývá Chladná rosa. Za další měsíc tu pak máme období zvané Příchod zimy. Podle učení o pěti prvcích je pozdní podzim charakterizovaný suchem a chladem. Tyto dvě škodliviny zraňují plíce, čímž poškozují zároveň i sdružený orgán – tlusté střevo. Proto se může objevit kašel (často suchý), následná dušnost, také vysychání sliznic (zvláště v nose a hrdle), nebo díky propojení plic – tlusté střevo zase suchá stolice a zácpa. Také kůže může být sušší.

Plíce řídí Qi (a pohyb vody) a jsou dvoranou všech cév. Můžeme vnímat dostatek energie, nebo únavu. Končetiny (dlaně a chodidla) mohou být dobře prokrvené, nebo naopak studené. Během pozdního podzimu se objevují problémy s vysokým tlakem (cévy jsou stažené), jsme více náchylnější na ztuhlost v oblasti šíje a zad, zhoršují se migrény atd. Také naše imunita dostává zabrat.

Podle TČM dělíme Qi v těle na několik druhů. Řekněme si něco o té nejdivočejší, nejjangovější – tzv. obranné Qi (WeiQi). Představte si velký kotel, ve kterém se vaří jídlo. K němu je zapotřebí suroviny (strava), voda, teplo (ledvinný a slezinný Yang). Poté, co do kotle přibude poslední ingredience, kterou obstará esence ledvin, máme uvařeno. Z této velké porce Qi se musí část věnovat dalšímu trávení, z části se stane krev a vyživující Qi (podporuje orgány) a zbytek pro obranu. Ta je plícemi distribuována k povrchu, kde plní několik funkcí.

1. Chrání nás proti vnějším vlivům – vnějším škodlivinám. Jako silové pole (štít) kosmické lodě Enterprise 🙂

2. Zatepluje organismus – Wei Qi je povahy teplé a vyplňuje prostor mezi povrchem a nitrem. Jako izolace.

3. Hlídá potní branky – reguluje pocení a my se buď potíme normálně (podle zátěže), vůbec, nebo nadměrně.

4. Ovlivňuje spánek – podle toho, jestli koluje uvnitř těla (v noci), nebo na povrchu (přes den).

Co jí vadí a ubližuje? Je to v první řadě nedostatek odpočinku a spánku. Nedostatečná, nebo špatná výživa. Syrová strava moc WeiQi neuvaří. 😉 Dále přílišná námaha – včetně nadměrné sexuality. Přílišné pocení navíc zraňuje tělesné tekutiny a tím se podpoří vnitřní sucho.

Větší zátěž na podzim – škola a brzké vstávání, dohánění práce před konce účetního období oslabují Qi. Velké rozdíly teplot (ráno – odpoledne), přechody mezi vytopenými místnostmi a venkem, první stresy před Vánocemi a mnoho dalších. Není divu, že naše ratolesti každou chvíli „něco chytí“ a do Vánoc jsou doma v posteli každý měsíc. Když se škodlivina správně odstraní a organismus posílí, šance opětovného onemocnění se snižuje. Je bohužel s podivem, že nejen mnozí rodiče nemoc přecházejí, ale také své potomky vrací do školy (a školky) s nemocí potlačenou běžně dostupnými „léky“, nebo nedoléčené a oslabené. Správná léčba znamená, že dítě není jen nemocné. Má také dostatek energie, chuť k jídlu a je veselé. Je tristní, že i mnozí z těch, kteří vyměnili antipyretika a antibiotika za bylinné přípravky toto nerespektují. Není divu, že nějaká ta rýmička a kašel se brzy vrátí. Přitom léčba dítěte není zase tak finančně náročná. Jak správně postupovat, co jíst a co mít doma v bylinné lékárničce si rozebereme v dalším článku.

Hezké podzimní dny. 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *