Podzim a moxa

Moxování, nebo-li požehování má dlouhou historii. Spolu s baňkováním patří k manuálním technikám, které zvládne každý. Je tím účinnější, čím více o něm víte. Technika je jednoduchá. Trochu složitější je diagnostika a výběr bodů, které budete požehovat. Dříve, než se vrhnete s nažhaveným moxovacím doutníkem na svou oběť, je třeba vědět, co děláte. I jednodenní kurz zvýší úspěšnost této příjemné procedury.

K čemu moxování slouží? Je to hlavně způsob, jak tělu dodat energii (Qi) a teplo (Yang). Jedná se spíše o metodu doplňující, na rozdíl od baňkování, kde se hlavně vypouští – odstraňuje. Letošní horké léto nám krade tělní tekutiny ve formě potu. S potem se dle TČM odlučuje i Qi (energie). Protože ve vedru má Qi tendenci přesouvat se více k povrchu, oslabuje se především obranná Qi (Wei Qi), příslušící orgánu plic. Školený terapeut TČM ví, že to může mít po podzimním ochlazení za následek následující: únavu, zimomřivost, horší trávení, sníženou imunitu, alergie, komplikace astmatu, suchý kašel, pocení, špatný spánek, aj. Je to také proto, že k tělním tekutinám patří i krev, nositelka Qi.

Jinými slovy. Se začátkem školního roku a s ochlazením nastane doba, kdy moxy bude třeba. 😉 A nejen tehdy. V zimě, kdy jsou nejzatíženějšími orgány ledviny a močový měchýř uleví i od častého močení, zimomřivosti, bolesti beder atd. Moxování zvládnou i děti. A služba, kterou odvede je k nezaplacení. Nevede to k zamyšlení, jestli by nebylo na škodu se něco nového naučit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *